Dwa lokale mieszkalne zostaną przekazane - w ramach ustawy "Po nas" - osobom ze znacznymi niepełnosprawnościami, które nie mają już rodziców i krewnych mogących opiekować się nimi.
Jedno z tych mieszkań znajduje się przy via Bobbio w dzielnicy Appio Tuscolano, a drugie - przy via Ciamarra w dzielnicy Cinecittà Est. To lokale skonfiskowane członkom grup przestępczości zorganizowanej, które urząd gminy postanowił przeznaczyć na realizację projektu „Po nas”.
„Ta inicjatywa podwójnie nas satysfakcjonuje” – skomentował Francesco Laddaga, przewodniczący Rady Gminy VII. „Pozwala nam osiągnąć zadeklarowany w kampanii wyborczej cel poszerzenia oferty usług dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. Mówimy o usługach, które w przypadku projektu »Po nas« są absolutnie konieczne, a jak dotąd bardzo ich brakuje. Satysfakcja jest podwójna, bo będziemy mogli to przeprowadzić dzięki wkładowi gwarantowanemu Przedsiębiorstwa Usług Publicznych »Asilo di Savoia«, zatem bez kosztów dla administracji miejskiej czy gminnej” – dodał.
Ustawa nr 112, która została wprowadzona do systemu prawnego Włoch zaledwie w 2016 r., wyznacza „cele po nas”, czyli ustanawia specjalne zabezpieczenia dla osób ze znacznymi niepełnosprawościami po śmierci członków ich rodzin. „Dzięki tej ustawie, znanej jako »Po nas« [wł. Dopo di noi], czynione są starania, by zapewnić samodzielność i niezależność tym, którzy – nie mając już rodziców mogących się nimi opiekować – potrzebują żyć w warunkach możliwie zbliżonych do tych rodzinnych” – tłumaczy portal Roma Today.
Dzięki udziałowi w projekcie PUP „Asilo di Savoia” będzie można wyremontować te mieszkania, przystosowując je do potrzeb przyszłych mieszkańców. Chodzi o likwidację barier architektonicznych – od poszerzenia drzwi poczynając, po aranżację łazienek.
Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Rzymie podpisał 13 października 2022 r. umowę z PUP „Asilo di Savoia” na realizację 30 projektów na terenie stolicy, przeznaczonych na inwestycje w zakresie „usamodzielniania osób z niepełnosprawnościami”.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.