Japońska firma energetyczna Tepco, której podlega uszkodzona przez trzęsienie ziemi elektrownia atomowa Fukushima I, zamierza zbudować dodatkowe zbiorniki do magazynowania radioaktywnej wody ściekowej - poinformowała w niedzielę japońska telewizja publiczna NHK.
Zbiorniki, które pomieszczą do 31,4 tys. ton wody, mają być gotowe na początku czerwca. Jeśli filtrowanie wody i chłodzenie reaktorów nie zacznie funkcjonować zgodnie z planem, to do grudnia każdego miesiąca będą oddawane do użytku kolejne zbiorniki o dużej pojemności.
Tepco musi obecnie wypompować blisko 70 tys. ton skażonej substancjami promieniotwórczymi wody z budynków turbin i z tuneli. Wody tej użyto do awaryjnego schładzania uszkodzonych reaktorów. Przeszkadza ona w naprawie systemów chłodzących i stanowi zagrożenie dla robotników.
W rezultacie silnego trzęsienia ziemi i towarzyszącego mu tsunami, 11 marca doszło do awarii systemów chłodzenia i uszkodzenia czterech z sześciu bloków reaktorowych elektrowni Fukushima I wraz z emisją substancji radioaktywnych do otoczenia. Jest to najpoważniejszy cywilny wypadek nuklearny od czasu katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku. (PAP)
dmi/ pad/
8846465 arch.
Oświadczenie to kardynał Ryś wydał w związku z wydarzeniami 10 lipca.
Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Korea Północna, drugie - Somalia, trzecie - Jemen.
Msze i uroczystości zaplanowano w wielu miejscowościach w całym kraju.
"Słyszeliśmy kilka eksplozji, dwie z nich były bardzo blisko."
Co sprawia, że pokonują tysiące kilometrów, żeby być na katolickim festiwalu w środku lasu?