Friszke trzaska drzwiami

"Nasz Dziennik" opisuje skandal, jaki - według tego pisma - miał miejsce podczas spotkania Kapituły Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej, z udziałem "znanego ze swojej wyśrubowanej poprawności politycznej" prof. Andrzeja Friszke, wybranego przez Sejm do Rady IPN.

Według "ND", spotkanie poprzedzone zostało odczytaniem przez prof. Friszke oświadczenia, w którym domagał się usunięcia z Kapituły syna prezesa IPN Janusza Kurtyki, ofiary katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. Zgłosił także wniosek o przyznanie nagrody Henrykowi Wujcowi, doradcy prezydenta Komorowskiego. "Profesor Friszke, widząć swoje niepowodzenie, po 15 minutach wyszedł z sali wyraźnie poirytowany, by nie rzec wściekły, i nie wziął udziału w głosowaniu" - relacjonuje gazeta. Oba jego postulaty nie zyskały poparcia ze strony pozostałych członków Kapituły.

Kapituła Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej podjęła jednogłośnie decyzję o uhonorowaniu nią w tym roku państwa Ewy i Władysława Siemaszków, badaczy ludobójstwa ukraińskiego na wschodnich Kresach Rzeczypospolitej. Gremium to obradowało 14 kwietnia. Zgodnie z dotychczasowym obyczajem, informacja o wynikach jego prac powinna się znaleźć już w tym samym dniu na stronie internetowej IPN, ale do dzisiaj nie ma tam żadnej wzmianki na ten temat - wytyka gazeta. Nagroda ma być wręczona państwu Siemaszkom 15 czerwca br. na Zamku Królewskim w Warszawie - awizuje "Nasz Dziennik".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • piotrp
  27.04.2011 09:26
  Zastanawiam sie tylko, co w robił młody chłopak, syn Kurtyki w takim gremium jak Kapituła IPN. Potwierdza to fakt, że ta instytucja wymaga gruntownego przemeblowania i zmian strukturalnych i kadrowych. W ostatnich latach była tubą propagandową jednej partii, dlatego Jarosław Kaczyński tak bardzo walczy z tym "układem".
 • Adam
  27.04.2011 09:41
  W skład Kapituły wchodzą także laureaci nagrody. Janusz Kurtyka nie żyje więc niejako w Kapitule "zastępuje" go syn. Podobnie jest w przypadku pozostałych już nieżyjących laureatów, np. Pawła Jasienicy. Nie widzę w tym nic złego.
  IPN jest jedną z nielicznych niezależnych instytucji, nie ulegającą politycznej poprawności. Choć niektórzy na siłę próbują to zmienić.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Środa
  noc
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  18°C Środa
  wieczór
  wiecej »