Ok. 3,5 tys. mieszkańców Warszawy, mimo złej pogody, oglądało w niedzielę na telebimach ustawionych na pl. Piłsudskiego uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II, która odbyła się w Rzymie. Później wierni uczestniczyli też we Mszy św.
Bp Piotr Jarecki, który w po godz. 12 poprowadził nabożeństwo na placu, w homilii nawiązywał do książki Benedykta XVI pt. "Jezus z Nazaretu". Obecny papież napisał w niej, że wiara chrześcijańska jest przede wszystkim teraźniejszością, nie przeszłością czy przyszłością. "Sądzę, że to zdanie w sposób doskonały charakteryzuje nowego błogosławionego Jana Pawła II, naszego rodaka. Dla niego wiara była przede wszystkim teraźniejszością" - mówił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.
"Jan Paweł II wchodził w przestrzeń Boga i był prawdziwym apostołem Jezusa Chrystusa. Dzisiaj, już za jego wstawiennictwem, Boga prosimy, abyśmy my także w taki sposób traktowali wiarę chrześcijańską, aby dla nas była nie tyle przeszłością, czy przyszłością, a teraźniejszością" - powiedział bp Jarecki.
Wcześniej, od godz. 10 zgromadzeni na pl. Piłsudskiego obejrzeli transmisję z rzymskich uroczystości beatyfikacyjnych. Warszawiacy brawami zareagowali na ogłoszenie Jana Pawła II beatyfikowanym oraz pozdrowienia Benedykta XVI dla Polaków na końcu nabożeństwa.
Według szacunków policji najwięcej wiernych zgromadziło się na pl. Piłsudskiego ok. godz. 12. Wtedy było tam ok. 3,5 tys. osób. Mieszkańcom stolicy nie sprzyjała pogoda - było zimno, wiał silny wiatr, a bezpośrednio przed rozpoczęciem transmisji z Rzymu - ulewny deszcz. Zapewne z tego powodu na pl. Piłsudskiego było sporo wolnego miejsca. Ludzie przed wiatrem i deszczem chronili się także pod drzewami Ogrodu Saskiego, kolumnadą Grobu Nieznanego Żołnierza, namiotami rozstawionymi na placu (pod jednym była wystawa fotografii Jana Pawła II, pod drugim stało zrekonstruowane papamobile z 1979 r.) oraz okolicznymi budynkami.
Bezpośrednio po zakończeniu transmisji z Rzymu przystrojony białymi i żółtymi kwiatami pojazd-replika papamobile ruszył Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej. Tam również w niedzielę odbyły się uroczystości związane z beatyfikacją.
Telebimy oraz scenę z ołtarzem na pl. Piłsudskiego ustawiono w pobliżu krzyża upamiętniającego msze św., które w tym miejscu Jan Paweł II odprawił w 1979 i 1999 r. Do historii przeszło szczególnie nabożeństwo z pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. (wówczas na pl. Zwycięstwa). To wtedy papież wypowiedział słowa: "Niech stąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi.
O godz. 21 na scenie odbędzie się koncert "Miłość mi wszystko wyjaśniła". Muzykę do tekstów Karola Wojtyły skomponował jazzman, kompozytor, pianista Joachim Mencel. W trakcie koncertu wystąpią artyści z różnych stron świata, m.in.: Dino Saluzzi, Jorgos Skolias, Ewa Bem, Valerie Ekoume.
Przez cały dzień w namiocie na placu czynna jest wystawa "Błogosławiony Jan Paweł II". Są na niej fotografie ilustrujące istotne momenty z życia Jana Pawła II, m.in.: spotkanie z Matką Teresą, modlitwa nad grobem ks. Jerzego Popiełuszki, zamach na placu Świętego Piotra. Będzie ją można zwiedzać do 8 maja, w godzinach 10-20. Wstęp jest bezpłatny.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.