Jestem pozytywnie zaskoczony przebiegiem postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym - powiedział ks. prof. Dariusz Walencik, komentując dzisiejszą rozprawę w sprawie stwierdzenie zgodności z Konstytucją przepisów, dotyczących Komisji Majątkowej. Prawnik z Uniwersytetu Opolskiego jest specjalistą ds. nieruchomości kościelnych, byłym członkiem Komisji Majątkowej.
Zaskoczenie, o którym mówi ks. prof. Walencik, wzięło się stąd, że stanowisko Sejmu jest obecnie bardziej przychylne zaskarżonym przepisom, niż to wynikało z sejmowych dokumentów, opublikowanych kilkanaście miesięcy temu. Obecnie Sejm, a także Prokurator Generalny, uważają, że niekonstytucyjny jest tylko jeden przepis. Chodzi o to, że to ustawa a nie rozporządzenie rządu powinno określać, jakie mienie jednostek Skarbu Państwa lub samorządu Komisja mogła przekazywać Kościołowi. W przypadku pozostałych przepisów Sejm stwierdził przed Trybunałem, że są one albo zgodne z konstytucją, albo postępowanie w ich sprawie należy umorzyć, bo już nie obowiązują.
Pewnym zaskoczeniem jest także odroczenie rozprawy, co - zdaniem ks. prof. Walencika - świadczy o szczególnej wnikliwości, z jaką Trybunał zajął się tą kwestią. Należy to przypisywać postawie sędziego sprawozdawcy prof. Mirosława Granata, a także innych sędziów, którzy zadawali pytania podczas dzisiejszej rozprawy.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.