Wyjdź z tłumu! Zostań liderem...

Chcesz mądrze pomagać potrzebującym i zdobyć doświadczenie w zarządzaniu? Nadarza się świetna okazja. Szlachetna Paczka otwiera właśnie rekrutację liderów rejonu, którzy zorganizują akcję w swojej okolicy.

Szlachetna Paczka to akcja pomocy rodzinom żyjącym poniżej progu ubóstwa. Co roku w całej Polsce organizuje ją kilkuset liderów – każdy w swojej miejscowości lub dzielnicy. W tym roku ma być ich aż 400, aż o stu więcej niż w ubiegłym roku.

Lider kieruje średnio grupą około 30 wolontariuszy. Monika Styga podczas ubiegłorocznej akcji kierowała największym rejonem w całej Polsce, na krakowskim Podgórzu. Zarządzała aż setką wolontariuszy. - Może zabrzmi to patetycznie, ale dostrzegłam, jak wiele zależy właśnie ode mnie. Policzyłam, na ile osób miało wpływ moje działanie: darczyńców, którzy przygotowywali paczki w moim rejonie, członków rodzin w potrzebie, do których dotarliśmy i wszystkich wolontariuszy. Wyszło ponad tysiąc osób. Jak sobie człowiek o tym pomyśli, to naprawdę robi wrażenie! - wspomina Monika.

Pod okiem lidera wolontariusze ankietują rodziny i kwalifikują je do pomocy, a następnie kontaktują się z darczyńcami, którzy przygotowują paczki. W czasie finału, kiedy paczki zawożone są do rodzin, lider organizuje magazyn i transport. Przede wszystkim jednak przez cały czas dba, aby udzielana pomoc była mądra, adekwatna i skuteczna.

- W Paczce najważniejszy jest człowiek – mówi ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę już po raz jedenasty. – Wolontariusze i darczyńcy pomagają zawsze konkretnym ludziom, wiedzą jakie są ich potrzeby. Często większe znaczenie ma nie materialna wartość paczki, ale to, że ktoś poczuł się dzięki niej ważny, że spełniło się jakieś marzenie. Ludzie zaczynają wierzyć, że mogą odmienić swój los – podkreśla.

- Jeżeli chcesz zostać liderem, nie musisz czuć, że potrafisz, ale musisz czuć, że chcesz! – przekonuje Maciek Koniuszewski, lider z kilkuletnim stażem. Jego przygoda z Paczką zaczęła się, kiedy znajomy poprosił go o pomoc w rozwożeniu prezentów. Taszcząc ciężkie kartony na czwarte piętro pomyślał: dlaczego w mojej dzielnicy są biedni ludzie, mogliby być wolontariusze, a nie ma takiej akcji? I postanowił, że w przyszłym roku jako lider zorganizuje Paczkę u siebie.

Na początku szło trochę ciężko, ale udało się znaleźć 20 wolontariuszy. Rok później było ich dwa razy więcej. – Musiałem się rozwijać, nauczyć zarządzać ludźmi i całym projektem. Zostałem rzucony na głęboką wodę, ale to doświadczenie nauczyło mnie więcej niż kilka lat studiów na zarządzaniu – przekonuje. I zaraz dodaje: - Szlachetna Paczka to dla mnie przede wszystkim wspaniali ludzie i niezwykła przygoda.

W ubiegłym roku ekipa Szlachetnej Paczki z Płocka nakręciła własny spot reklamowy. W Lublinie powstała telewizja Paczka TV, której niekwestionowaną gwiazdą był prezenter-pacynka, Krzysztof Paczuszka. W dniu rozpoczęcia akcji w listopadzie 2010 nad Śląskiem balonem z wielką paczką przeleciał muzyk, Czesław Śpiewa. Po Szczecinie w barwach Szlachetnej Paczki jeździli rowerzyści, a w Kielcach zespół Spatium i Wołosatki nagrali piosenkę „Pomocna dłoń”.  To wszystko pomysły liderów i wolontariuszy. Nikt im ich nie podsunął, nikt im niczego nie kazał, sami wszystko zorganizowali.

  – To dowód na to, że w PACZCE nie ma rzeczy niemożliwych – uważa ks. Jacek WIOSNA Stryczek, prezes Stowarzyszenia WIOSNA. – Przyciągamy niezwykłych ludzi. Odważnych i odpowiedzialnych, ale też niesamowicie kreatywnych. Z nami naprawdę można rozwinąć skrzydła – przekonuje.

Aby zostać liderem i zorganizować pomoc dla potrzebujących w swojej okolicy wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl i wysłać swoje zgłoszenie. Rekrutacja trwa do 15 czerwca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
wiecej »