Po raz pierwszy w historii premierem Irlandii Północnej została katoliczka. Michelle O'Neill, wybrana na pierwszą minister z republikańskiej partii Sinn Féin, opowiada się za zjednoczeniem z Irlandią.
Michelle O'Neill jako dziecko osobiście doświadczyła konfliktu w Irlandii Północnej. Szczególnie lata 1969-1998, kiedy protestanci i katolicy toczyli krwawą bitwę o tożsamość swojej ojczyzny, zapisały się w zbiorowej pamięci. Podczas gdy protestanccy unioniści chcieli pozostać częścią Zjednoczonego Królestwa, katolicy próbowali uwolnić się od „brytyjskiej okupacji” i domagali się zjednoczenia z Republiką Irlandii.
W tym czasie Irlandzka Armia Republikańska (IRA) stała na czele walki o niepodległą Irlandię, przeprowadzając liczne ataki bombowe, porwania i rabunki. Było również jasne, że chociaż wyznanie religijne nadal miało pewne znaczenie jako czynnik kształtujący tożsamość, kwestie „właściwego przekonania” nie odgrywały już roli w walce polityczno-wojskowej pod koniec XX wieku.
Ojciec Michelle O'Neill był działaczem IRA, która jest powszechnie uważana za organizację terrorystyczną i odbył za to karę w więzieniu. Później szukał pokojowej, politycznej ścieżki zjednoczenia Irlandii. Doświadczenia te ukształtowały też Michelle, która wprawdzie urodziła się na południu Irlandii w 1977 roku, ale chodziła do szkoły w Irlandii Północnej. W wieku 20 lat przerwała kształcenie w zawodzie handlowca, aby całkowicie poświęcić się polityce. Zakończenie brutalnego konfliktu tzw. porozumieniem wielkopiątkowym w 1998 r. zasadniczo zmieniło warunki ramowe.
Politycznym domem O'Neill stała się katolicka partia Sinn Féin, która do dziś opowiada się za zjednoczoną Irlandią i nadal podąża za marzeniem swojego ojca. W 2005 r. przejęła jego mandat w radzie dystryktu Dungannon i South Tyrone, a następnie była wielokrotnie wybierana do Zgromadzenia Irlandii Północnej - regionalnego parlamentu. Doświadczenie rządowe zdobywała jako minister rolnictwa, od 2016 r. jako szefowa departamentu zdrowia, a w latach 2020-2022 jako wicepremier. Michelle O’Neill objęła również przewodnictwo w Sinn Féin.
3 lutego O'Neill została wybrana przez Zgromadzenie Irlandii Północnej w Belfaście na pierwszą minister, a tym samym szefową rządu Irlandii Północnej. Zdaniem austriackiej agencji katolickiej Kathpress jest „to historyczny moment z kilku powodów”. „Michelle O'Neill jest nie tylko pierwszą przedstawicielką Sinn Féin, która po raz pierwszy zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w 2022 roku i stanęła na czele rządu, ale także pierwszą katoliczką sprawującą ten urząd” - napisała agencja.
Do tej pory na czele rządu zawsze stali przedstawiciele partii z obozu protestanckiego. Kathpress podkreśliła, że Michelle O'Neill może być teraz o krok bliżej do realizacji swojego marzenia o zjednoczeniu z Republiką na południu. Decyzje może jednak podejmować tylko ze swoją zastępczynią Emmy Little-Pengelly ze zdominowanej przez protestantów Demokratycznej Partii Unionistów (DUP).
47-letnia Michelle O’Neill, która jest matką dwójki dzieci, a w 2014 r. rozstała się ze swoim mężem, mówi o swojej nowej roli, że będzie „pierwszym ministrem dla wszystkich”. Przyznała, że rozgoryczenie między protestantami i katolikami z powodu wojny domowej pozostaje silne i że nie może zmienić przeszłości. „Wszyscy musi patrzeć w przyszłość” – zaznaczyła O’Neill, zacytowana przez szwajcarski dziennik „NZZ am Sonntag”.
Przed O'Neill stoi teraz wielkie zadanie: musi przekonać oba obozy w Irlandii Północnej do osiągnięcia porozumienia, a jednocześnie przetrwać spór polityczny z DUP i rządem w Londynie, który dodatkowo komplikuje Brexit i kwestie handlowe między Irlandią Północną a Irlandią. Choć według ostatniego spisu powszechnego po raz pierwszy w Irlandii Północnej mieszka więcej katolików niż protestantów, sondaże sugerują, że nie ma większości popierającej zjednoczenie z Irlandią. Z drugiej strony w Irlandii większość mieszkańców popiera zjednoczenie, w tym odpowiednie kręgi rządowe w Dublinie.
Niezależnie od tego, O'Neill zapowiedziała realizację programu społeczno-politycznego. Chce na przykład inwestować w budownictwo mieszkaniowe w Irlandii Północnej oraz rozbudowę systemu opieki zdrowotnej i edukacji.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.