Prace ruszą w lipcu i potrwają prawie dwa lata. O tym projekcie mówiło się w Wiecznym Mieście od co najmniej 20 lat.
Na lokalizację obiektu wybrano rozległe tereny Villi Torlonia. Nad harmonogramem prac dyskutowała stołeczna Komisja ds. Robót Publicznych 25 marca, ustalając, że roboty przy fundamentach ruszą w lipcu.
Kierownik budowy Andrea De Gorga poinformował, że od lipca do września ubiegłego roku trwały prace przy oczyszczaniu terenu z niewypałów powojennych, a od tego czasu do chwili obecnej prowadzone są badania geologiczne, podczas których odkryto wiele jam w gruncie, co „budzi pewne obawy”. W związku z tym wykonawcy zastanawiają się nad modyfikacją projektu fundamentów – rozważają osadzenie ich na specjalnych palach. Jedną z przeszkód ma być także obecność wód gruntowych pod ciśnieniem. Dla tego problemu też ma zostać przygotowane rozwiązanie w najbliższym czasie.
Zgodnie z harmonogramem, prace, które rozpoczną się w lipcu, mają potrwać ok. 600 dni. Obiekt będzie mieć cztery piętra, w których znajdą się sale wystawiennicze i edukacyjne oraz aula konferencyjna.
Giulia Argenti z portalu Roma Today przypomina, że o projekcie architekta Luki Zeviego mówi się w Rzymie od ok. 20 lat. Od początku planowano, że muzeum ma powstać w Villi Torlonia – miało się to stać w latach 2005–2007, jak zapowiadał ówczesny burmistrz Walter Veltroni. Nie udało się wtedy, ale w 2013 r. ogłoszono w końcu przetarg, by w 2014 r. zapadła decyzja, że placówka zostanie przeniesiona na drugi koniec miasta – do dzielnicy Eur. W kolejnym roku zmieniono lokalizację z powrotem na Villę Torlonia, jednak prace nie ruszyły. Dopiero w 2021 r., w środku kampanii wyborczej do samorządu, ówczesna burmistrz Virginia Raggi zainaugurowała budowę wmurowaniem kamienia węgielnego. I znowu sprawa ucichła.
Wreszcie w październiku ubiegłego roku parlament uchwalił ostatecznie ustawę o utworzeniu Muzeum Shoah w Rzymie. Będzie nim zarządzać Fundacja „Muzeum Shoah”, która będzie podlegać Ministerstwu Kultury.
Na budowę i eksploatację obiektu zapisano nakłady: w 2023 r. – 4 mln euro, w 2024 r. – 3 mln euro, w 2025 r. – 3,05 mln euro oraz 50 tys. euro rocznie, począwszy od 2026 roku.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.