Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek na Telegramie, że 10 ukraińskich cywilów zostało zwolnionych z rosyjskiej niewoli w ramach kolejnej wymiany jeńców. Osoby te zwolniono po wieloletniej niewoli w Rosji i na Białorusi.
"Zdołaliśmy sprowadzić do kraju 10 kolejnych naszych ludzi z rosyjskiej niewoli, mimo wszystkich trudności" - napisał Zełenski. Podziękował wszystkim zaangażowanym w tę wymianę osobom, w tym przedstawicielom Watykanu.
Wśród zwolnionych jest Nariman Dzhelylal, zastępca przewodniczącego zgromadzenia Tatarów Krymskich (Medżlisu), który dostał się do niewoli rosyjskiej w 2021 r., siedem lat po aneksji Krymu przez Rosję oraz dwóch duchownych grekokatolickich.
Jak informuje Reuter powołując się na media ukraińskie, pięciu ze zwolnionych cywilów było przetrzymywanych na Białorusi, najbliższego sojusznika Rosji, która zezwoliła Moskwie na wykorzystanie swojego terytorium do ataku na Ukrainę w 2022 r.
Według władz ukraińskich zwolnienie cywilów nastąpiło w ramach ostatniej wymiany jeńców wojennych; obie strony przekazały drugiej po 90 osób. Reuter zaznacza, że Rosja nie wspomniała o tej wymianie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.