W Rosji i na Ukrainie świętuje się Boże Ciało. Czwartek był normalnym dniem pracy, dlatego święto zostało przeniesione na dzisiaj. W Petersburgu po raz pierwszy od 93 lat procesja Eucharystyczna przeszła główną ulicą północnej stolicy Rosji.
Procesję w Moskwie, po porannej Mszy, nuncjusz apostolski abp Ivan Jurkowicz, poprowadził do czterech ołtarzy przygotowanych przez wiernych z moskiewskich parafii katolickich.
W Petersburgu władze miejskie po 93 latach wydały zgodę na przejście procesji przez główną ulicę północnej stolicy Rosji, Newski Prospekt. Wcześniej procesje eucharystyczne odbyły się tu dwukrotnie: w 1917 i 1918 r. Po blisko stuletniej przerwie dzisiejszą procesję poprowadził ordynariusz archidiecezji Matki Bożej abp Paolo Pezzi. Newski Prospekt nazywany jest ulicą tolerancji religijnej, gdyż znajdują się przy niej świątynie najważniejszych wyznań chrześcijańskich: prawosławnego, katolickiego, luterańskiego i ormiańskiego. W dzisiejszej uroczystości udział wzięli przedstawiciele konsulatów generalnych szeregu państw europejskich znajdujących się w Petersburgu, w tym Polski.
Również we Lwowie Boże Ciało jest obchodzone dopiero dzisiaj. Tegoroczna uroczystość łączy się z dziękczynieniem za wizytę Jana Pawła II w tym mieście, dokładnie przed 10 laty, oraz za jego niedawną beatyfikację. W obchodach uczestniczą też goście z Watykanu. Mówi abp Mieczysław Mokrzycki, rzymskokatolicki metropolita lwowski i były sekretarz osobisty Jana Pawła II.
„Kard. José Saraiva Martins, były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, sprawował Mszę dziękczynną za pobyt Jana Pawła II we Lwowie oraz za jego beatyfikację. Wygłosił z tej okazji homilię. Następnie już po raz drugi w uroczystość Bożego Ciała przeszliśmy z Chrystusem eucharystycznym ulicami miasta Lwowa. W tej uroczystości wzięli udział biskupi z Ukrainy, liczni kapłani ze swoimi wiernymi oraz mieszkańcy, którzy dziękowali za pobyt bł. Jana Pawła II na ziemi lwowskiej” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Mieczysław Mokrzycki.
Papieską wizytę we Lwowie wspominają dzisiaj również grekokatolicy. Wielką Eucharystię dla kilkudziesięciu tysięcy wiernych odprawił kijowsko-halicki arcybiskup większy Światosław Szewczuk. Organizatorzy mają nadzieję, że ta masowa Liturgia będzie miała taki sam pozytywny efekt, jak ta, którą sprawował przed 10 laty Jan Paweł II z udziałem ponad miliona wiernych przybyłych z Ukrainy byłego Związku Radzieckiego i Polski.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.