Reklama

Papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary powodzi w Europie Środkowej

„Zapewniam wszystkich o mojej bliskości, modląc się szczególnie za tych, którzy stracili życie i za ich rodziny” – powiedział Franciszek na zakończenie dzisiejszej audiencji odnosząc się do katastrofalnej powodzi, która dotknęła Środkową Europę.

Reklama

Oto słowa Ojca Świętego w tłumaczeniu na język polski:

W ostatnich dniach ulewne deszcze nawiedziły Europę Środkową i Wschodnią, powodując ofiary śmiertelne, zaginięcia i rozległe zniszczenia. Zwłaszcza Austria, Rumunia, Republika Czeska i Polska muszą przeciwdziałać tragicznym trudnościom spowodowanym przez powodzie. Zapewniam wszystkich o mojej bliskości, modląc się szczególnie za tych, którzy stracili życie i za ich rodziny. Dziękuję i wspieram lokalne wspólnoty katolickie i inne organizacje ochotnicze w niesieniu przez nie pomocy i ratunku.

Ponadto Franciszek zaapelował do Polaków o troskę o religijne wychowanie dzieci:

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Podczas mojej podróży apostolskiej do Azji i Oceanii mogłem przekonać się, że prawdziwym bogactwem każdego narodu są jego dzieci. Dzieci są bogactwem każdego narodu, także tutaj w Europe. Również wy, troszcząc się o wasze dzieci, przekazujcie im skarb wiary, wiedzę oraz ojczystą tradycję. Czyńcie to w środowisku rodzinnym, parafialnym i w szkole. Niech w tym ważnym zadaniu wspiera was św. Stanisław Kostka, którego święto dziś obchodzicie. Z serca wam błogosławię.

Papieską katechezę streściła po polsku Monika Nowak z redakcji polskiej „L’Osservatore Romano”:

Drodzy bracia i siostry, dzisiejsza katecheza poświęcona jest refleksji po podróży do Azji i Oceanii – podróży wyjątkowej, podczas której zostałem z entuzjazmem przyjęty przez wspólnoty podążające drogą harmonii i pojednania. W Indonezji zobaczyłem Kościół dynamiczny, który uczy, że kierunkiem, jaki powinniśmy obrać, jest współczucie, a braterstwo jest przyszłością i odpowiedzią na antycywilizację, na nienawiść i wojny. W Papui-Nowej Gwinei odkryłem piękno Kościoła misyjnego. Moje serce radowało się ze spotkania z misjonarzami, katechistami i młodzieżą, w której widziałem nową przyszłość, przyszłość braterstwa, bez przemocy plemiennej, bez kolonializmu ekonomicznego i ideologicznego. W Timorze Wschodnim uderzyła mnie młodość Kościoła i piękno tego ludu ‒ doświadczonego, ale radosnego, który uczy dzieci uśmiechu. Ostatnim etapem mojej podróży był Singapur, gdzie mniejszość chrześcijańska tworzy Kościół zaangażowany w kształtowanie harmonii i braterstwa między różnymi grupami etnicznymi, kulturami i religiami. W każdym z tych czterech krajów doświadczyłem spotkania z żywym Kościołem.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli: grupa pielgrzymów z Podhala, z archidiecezji krakowskiej; z parafii pw. św. Mikołaja w Zakrzówku, diecezja lubelska; z parafii pw. św. Zygmunta w Warszawie; z parafii pw. św. Stefana w Radomiu; z parafii pw. św. Jadwigi w Zabrzu; z parafii pw. bł. Edmunda Bojanowskiego w Gostyniu (arch. poznańska; z Polskiej Misji Katolickiej w Kolonii; Młodzież z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie, wraz z wychowawcami; Członkowie wspólnoty Odnowa w Duchu Świętym działającej przy parafii pw. Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, którzy przybyli do Rzymu w pielgrzymce z okazji jubileuszu tejże wspólnoty; pielgrzymi z Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kurowie Wielkim i z Parafii św. Bartłomieja w Kłodzie, w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej; Młodzież z Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształtującego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łazach-Magdalence a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Niedziela
rano
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama