Premier spotkał się z harcerzami

Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek na polach Grunwaldu z harcerzami biorącymi udział w 40. Ogólnopolskim Zlocie Grunwaldzkim. Wziął udział w debacie z kilkuset druhnami i druhami, po której zjadł z nimi obiad w harcerskiej stołówce.

Premier przyjechał w czwartek po południu pod Grunwald na zaproszenie blisko 1200 harcerzy ZHP z obchodzącej 20-lecie wspólnoty drużyn grunwaldzkich. Zlot organizowany w rocznicę bitwy na polach pod Stębarkiem jest największą doroczną letnią imprezą harcerską.

Premier zwiedził miasteczko zlotowe, był w każdym z pięciu "gniazd", z których składa się harcerskie obozowisko. Potem odpowiadał na pytania w czasie debaty z udziałem kilkuset druhen i druhów.

Skauci pytali, czy premier był kiedyś harcerzem. Donald Tusk potwierdził, że w wieku 8 lat był zuchem, bo "miał ambicje wodniackie", ze względu na bliskość kaszubskich jezior.

Dzieci interesowało także, dlaczego ich gość został politykiem. Szef rządu tłumaczył, że w jego odczuciu dobra polityka polega na tym, by zrobić coś dla ludzi, a nie przeciw nim.

Na pytanie, czy rola premiera jest trudna, odpowiedział: "Łatwa praca to mała satysfakcja, a ja nie szukałbym łatwej pracy. Ważne jest, by skoncentrować się na tym, co się robi i wkładać w to serce. I wtedy w każdym zawodzie można osiągnąć sukces".

Tusk stwierdził również, że jest pod wielkim wrażeniem tego, co robią harcerze pod Grunwaldem. Dodał, że chętnie zamieniłby się z nimi na jakiś czas rolami.

Harcerzy interesowało nawet, czy ich gość lubi zupę pomidorową. Premier potwierdził i żartował, że lubi nawet owsiankę.

Po debacie Tusk zjadł z harcerzami wspólny posiłek w obozowej stołówce. Na obiad podano sznycel drobiowy, ziemniaki i surówkę.

Harcerze są, obok członków bractw rycerskich, największą grupą, która przyjeżdża pod Grunwald i bierze udział w uroczystościach rocznicowych. W tym roku uczestniczą m.in. w warsztatach rycerskich, grunwaldzkiej szkole filmowej i warsztatach fotograficznych. Uczą się także sztuki prowadzenia sporów.

Najbardziej uroczystym dniem harcerskiego zlotu będzie sobota 16 lipca, kiedy odbędzie się Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym, poprzedzający inscenizację bitwy.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
15°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
10°C Czwartek
rano
wiecej »