Papieskie Rady ds. Środków Społecznego Przekazu oraz ds. Świeckich skrytykowały utworzenie Międzynarodowej Organizacji Katolików w Mediach (ICOM).
Ich list został opublikowany 19 lipca w Rzymie. Na 23 listopada jest zaplanowane w Verbanii we Włoszech pierwsze zgromadzenie generalne ICOM. Organizacja została powołana do życia w kwietniu br. po tym jak miesiąc wcześniej Papieska Rada ds. Świeckich cofnęła Międzynarodowej Katolickiej Unii Prasy (UCIP) status stowarzyszenia katolickiego. W liście do kierownictwa UCIP Rada zażądała natychmiastowego usunięcia słowa „katolicka” z nazwy Unii. Powołała się na przy tym na nieprzestrzeganie przez dłuższy czas statutów organizacji, zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską. Sytuacja nie zmieniła się również po osobistych rozmowach z kierownictwem UCIP w Rzymie.
List wyrażał jednocześnie pochwałę dla „dobrej służby”, jaką w minionych latach pełniła UCIP i apelował do dziennikarzy i pracowników mediów, by w dalszym ciągu działali na rzecz głoszenia orędzia chrześcijańskiego w świecie mediów.
Obecnie Stolica Apostolska zarzuciła ICOM, że „niezgodnie z prawem” przywłaszczyła sobie intelektualne, ekonomiczne i historyczne dziedzictwo UCIP. To samo dotyczy logo oraz strony internetowej. Jednocześnie Papieskie Rady zaleciły poszukiwanie nowych form organizacji dla dziennikarzy, którzy „pragną pozostać we wspólnocie z Kościołem katolickim”.
Papieska Rada ds. Świeckich wyjaśniła w liście do UCIP z marca br., że podjęła swoją decyzję w oparciu o kanon 300 Kodeksu Prawa Kanonicznego, mówiący o tym, że „żadne stowarzyszenie nie może przybrać nazwy «katolickie», chyba że za zgodą kompetentnej władzy kościelnej”. Jako kompetentny w tym przypadku organ watykański, Rada ds. Świeckich porozumiała się w tej sprawie z Sekretariatem Stanu Stolicy Apostolskiej oraz z Papieską Radą ds. Środków Społecznego Przekazu. Jednocześnie przypomniała, że uznanie stowarzyszeń przez Kościół opiera się na poszanowaniu przyjętych statutów, a brak ich przestrzegania powoduje rewizję podstawowych dokumentów.
Konkretnie, UCIP nie przestrzegała zawartych w statutach norm, dotyczących m.in. zgromadzeń generalnych i ich porządku dziennego, a także podejmowała nieodpowiednie decyzje personalne. Na przykład na ostatnim kongresie w Burkina Faso nie było ani przewodniczącego, ani dwóch wiceprzewodniczących, nie przyjechał także skarbnik UCIP. Wśród „ponad tysiąca uczestników ze wszystkich kontynentów, w tym 455 dziennikarzy”, było na tym spotkaniu jedynie 14 uprawnionych do głosowania członków UCIP. Tak mała ich liczba dowodzi „małego zainteresowania członków tym wydarzeniem”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.