Zmarły w czwartek kard. Kazimierz Świątek spełnił oczekiwania Jana Pawła II dotyczące odbudowy Kościoła na Białorusi - podkreślił w czwartek metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Kard. Świątek był pierwszym przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi. Po utworzeniu w 1991 roku diecezji mińsko-mohylewskiej został jej pierwszym metropolitą i sprawował tę funkcję do przejścia na emeryturę w 2006 roku. Do 14 czerwca był administratorem apostolskim diecezji pińskiej. Zmarł w czwartek, na Białorusi; miał 96 lat.
W krótkim oświadczeniu przesłanym PAP, kard. Dziwisz wspomniał, że Jan Paweł II spotkał księdza Kazimierza Świątka, gdy po wielkich prześladowaniach (przez władze ZSRR -PAP) - z karą śmierci i Sybirem włącznie - był już na wolności. "Ojciec Święty widział w nim niezłomnego męczennika dwóch bezbożnych i nieludzkich systemów totalitarnych, na którym będzie można odbudować zniszczony Kościół na Białorusi" - napisał kard. Dziwisz.
"Ojciec Święty mianował go, mimo podeszłego wieku, biskupem, a potem kardynałem. I nie zawiódł się. Spełnił w pełni oczekiwania Jana Pawła II. Także i ja wielokrotnie spotykałem kard. Kazimierza Świątka i darzyłem go szacunkiem i podziwem" - dodał.
Metropolita krakowski podkreślił, że kard. Świątek pozostanie "wzorem kapłańskiego i biskupiego oddania w służbie Chrystusowi, Kościołowi i społeczeństwu, w którym dane nam żyć".
Urodzony 21 października 1914 roku w Estonii duchowny został w wieku 3 lat zesłany wraz z rodziną na Syberię. Po powrocie wstąpił do seminarium duchownego w Pińsku i w 1939 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Już jako kapłan został aresztowany przez NKWD i skazany na karę śmierci; dwa miesiące znajdował się w celi śmierci. Wyroku nie wykonano z powodu wybuchu wojny (agresji Niemiec na ZSRR) w 1941 roku. W 1944 roku został ponownie aresztowany i zesłany na 10 lat do łagrów - na Syberię, a potem w okolicach Workuty za kołem podbiegunowym.
Po powrocie do Pińska zaangażował się w odbudowę tamtejszej katedry i działalność duszpasterską, w 1991 roku został pierwszym arcybiskupem metropolitą nowo powstałej archidiecezji mińsko-mohylewskiej.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.