Reklama

Antypolskie incydenty na Zaolziu

Osiem tablic z polską nazwą miejscowości Hnojnik na Zaolziu zostało zdewastowanych zaledwie dzień po ich zawieszeniu.

Reklama

Jak przypomniała "Rzeczpospolita", leżąca niedaleko Cieszyna 1,5-tysięczna gmina Hnojnik jest w 10 procentach zamieszkana przez Polaków, a to, zgodnie z czeskim prawem, zobowiązuje lokalne władze do umieszczenia dwujęzycznych tablic, o co nasi rodacy walczyli przez 8 lat.

"Osiem tablic wjazdowych z nazwą miejscowości ustawiliśmy w sobotę. W niedzielę jeszcze były. W poniedziałek rano na wszystkich ktoś zamalował brązową farbą polską nazwę Gnojnik" - powiedział w rozmowie z "Rz" wójt gminy Miroslav Molin, zapewniając, że tablice zdjęto, zostaną one wyczyszczone i  na nowo zainstalowane.

Według niego nie wygląda to na wybryk chuligański, ale bardziej na zorganizowaną akcję.

" Nie mam jednak poczucia, że w Hnojniku istnieje wzajemna niechęć Czechów i Polaków, czy widać wzrost nastrojów nacjonalistycznych. Nie ma też mowy o dyskryminacji Polaków" - zastrzegł w rozmowie z gazetą.

"Na Zaolziu mieszka około 38 tysięcy Polaków. W 31 gminach stanowią ponad 10 procent mieszkańców, co - zgodnie z czeskim prawem - daje im możliwość ubiegania się o umieszczenie dwujęzycznych tablic. Od 2007 roku zrobiono to zaledwie w kilkunastu gminach" - czytamy w "Rz".

Józef Szymeczek, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, powiedział temu dziennikowi:

"Rząd czeski nie zachowuje się tak jak litewski wobec Polaków na Litwie. Polakom w Czechach żyje się raczej dobrze. Gorzej z realizacją wszystkich postanowień w praktyce."

Przyznał, że incydenty z niszczeniem polskich tablic zdarzały się już w przeszłości: w Czeskim Cieszynie zamazano polskie napisy i naklejono nalepkę "Ruch Cieszyńskiego Oporu", a w Cierlicku, gdzie w 1932 roku w katastrofie zginęli polscy lotnicy Żwirko i Wigura, w ciągu jednej nocy zniszczone zostały wszystkie tablice.

"Nie było tego wiele, ale są to akty wandalizmu z podtekstem ksenofobicznym" - skonkludował Szymeczek.

Zaolziański historyk Stanisław Zahradnik nie dziwi się atakom na polskie napisy.

"Należało się tego spodziewać, bo większość czeska jest niedoinformowana. Polacy traktowani są na równi z Romami czy mniejszością Greków, która przybyła tu w latach 50. Brakuje podstawowej wiedzy, skąd Polacy wzięli się na Zaolziu. Tego, że my tu jesteśmy z dziada pradziada" - powiedział "Rz".

Także czeski politolog Jiři Pehe przyznał w rozmowie z gazetą, że taka wiedza jest niewielka:

"Czuję, że ludzie nie mają pojęcia, dlaczego mieszkają u nas takie mniejszości i dlaczego akurat na tym, a nie innym obszarze. To może prowadzić do nieporozumień. Wizerunek Polaków jest dobry. Lokalne nieporozumienia dotyczące tablic mogą wynikać raczej z potrzeby poszukiwania własnej tożsamości, a nie niechęci do mniejszości."

Obie społeczności uważają, że stosunki między nimi są coraz lepsze, a do tablic trzeba się przyzwyczaić.

"Współpraca na przykład młodzieży jest bardzo dobra. Ale przed nami jeszcze mnóstwo roboty" - stwierdził na łamach "Rzeczypospolitej wójt Hnojnika.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CZECHY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama