Sandomierz czeka na turystów

Władze Sandomierza (Świętokrzyskie) zachęcają turystów do odwiedzania miasta, które od kilku dni usuwa skutki ulewy. Jak napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej magistratu, zabytki na Starym Mieście nie są zagrożone i można je bezpiecznie zwiedzać.

Burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski napisał, że osuwiska w lewobrzeżnej części miasta - powstałe przy skarpie starówki - nie zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców i turystów. "Wszystkie miejsca po ulewie zostały odpowiednio zabezpieczone. Pomimo powstałych niedogodności, odwiedzający nasze miasto nadal mogą zwiedzać i podziwiać perełki sandomierskiej architektury" - napisał Borowski.

Burmistrz podkreślił, że każdy może sprawdzić jak wygląda obecnie Rynek dzięki obrazom z kamer internetowych, wyświetlanych na stronie magistratu. "Wasza obecność (...), będzie również niewątpliwym wsparciem, a także pomoże w jakiejś części w szybkiej odbudowie zniszczeń, jakie ostatnio wyrządził ulewny deszcz" - zwrócił się burmistrz do turystów.

W mieście od piątku trwa wodniacko-folkowy festiwal. W sobotę podczas wieczornego koncertu "Rootstock - jeden brzeg, wiele kultur", będzie można posłuchać artystów z gatunku world music, m. in. ukraińsko-estońskiej grupy Svjata Vatra oraz artystów współpracujących z Włodzimierzem Kiniorskim w projekcie Kinior Sky Orkiestra.

W Sandomierzu strażacy kolejny dzień usuwają skutki wtorkowej ulewy. Jak poinformował PAP rzecznik sandomierskich strażaków Bogusław Karbowniczek, w terenie pracuje ok. 160 osób. "Przy użyciu 60 pomp wypompowują wodę z piwnic budynków. Nie ma już większych rozlewisk w okolicach domów, zastoiska z wodą pojawiają się jeszcze na polach" - mówił strażak.

Jak mówił Karbowniczek, akcję utrudnia padający od rana w sobotę deszcz. "Ziemia jest mocno nasiąknięta i ciężko znaleźć bezpieczne ujścia dla wypompowywanej wody" - tłumaczył.

W niedzielę do miasta mają przyjechać słuchacze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Przez najbliższe dni będą pomagać sandomierzanom w porządkowaniu domów i posesji.

Po ulewie, która przeszła nad Sandomierzem we wtorek wieczorem, podtopione zostało ok. 200 posesji i domów w prawobrzeżnej części miasta. Ponad 300 gospodarstw ucierpiało także w czterech okolicznych gminach.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
18°C Czwartek
wieczór
14°C Piątek
noc
12°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
wiecej »