Kościół śpieszy z pomocą ofiarom głodu w krajach Rogu Afryki Wschodniej, czyli Somalii, Erytrei, Kenii, Etiopii. Zagrożonych śmiercią głodową wskutek trwającej od półtora roku suszy jest tam ponad 10 mln.
Jak podaje Caritas Somalia w raporcie przesłanym rzymskiej agencji Fides, jedna czwarta ludności tego kraju zmuszona była opuścić miejsca zamieszkania, często pieszo czy na mułach. Wielu ludzi, zwłaszcza starców, chorych i dzieci, po drodze umiera. Od dwóch lat zostali usunięci ze znacznej części południowo-środkowej Somalii przedstawiciele Światowego Programu Żywnościowego i wielu agencji humanitarnych. Spowodowało to ogromne luki w dostawach żywności. Ostatnio islamscy rebelianci z ugrupowania al-Shabab w pewnych regionach zezwalają na udzielanie pomocy przez różne organizacje pozarządowe, jak m.in. Międzynarodowy Czerwony Krzyż – informuje tamtejsza Caritas. Wielu somalijskich uchodźców przeszło do Kenii lub Etiopii.
W Kenii zagrożonych śmiercią głodową jest półtora miliona. Akcję kościelnej pomocy koordynuje Caritas najbardziej dotkniętych diecezji Maralal Marsabit i Garissa. Czynni są na tym polu misjonarze i organizacje humanitarne, w tym rzymska Wspólnota św. Idziego. Misjonarze pracują niestrudzenie, widząc, że braki są ogromne i do wszystkich potrzebujących trudno dotrzeć. Konieczne są lekarstwa, żywność i przede wszystkim woda, której zasoby są na wyczerpaniu. Ludzie, którym ofiaruje się posiłki, często woleliby zamiast nich wodę. Uchodźców z Somalii i miejscowych przesiedleńców przyjmują kenijskie obozy. W obozie w Dadaab w diecezji Garissa koczuje ich już 400 tys.
Kościół w Polsce dla Afryki
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w imieniu Komisji ds. Misji oraz Caritas Polska zwrócił się do biskupów diecezjalnych o ogłoszenie zbiórki na rzecz głodujących w Południowym Sudanie i Erytrei.
Jak przypomniał rzecznik episkopatu, to odpowiedź na apel Papieża o pomoc głodującym wskutek katastrofalnej suszy panującej w Afryce Wschodniej, w krajach tzw. Rogu Afryki. „Abp Józef Michalik, w ślad za apelem Benedykta XVI prosi o zorganizowanie zbiórki pieniędzy do puszek na głodującą Afrykę. Zbiórka odbędzie się przy kościołach 14 sierpnia. Pieniądze zostaną potem przekazane na konto Caritas Polska, która koordynuje całą akcję” – powiedział ks. Józef Kloch.
Kryzys humanitarny dotknął w Afryce ok. 12 mln osób. Śmiercią głodową zagrożone jest co najmniej pół miliona dzieci. Sytuację utrudniają konflikty zbrojne, spekulacje cenami żywności oraz korupcja.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.