Od czwartku nowy rozkład jazdy pociągów

Od czwartku do 10 grudnia br. będzie obowiązywać nowy rozkład pociągów, w związku z kolejnym etapem prac modernizacyjnych na torach. Utrudnienia czekają podróżujących m.in. na trasie z Warszawy do Krakowa, Gdańska, Poznania i Przemyśla.

Nowy rozkład jazdy dotyczy głównie linii na trasie z Warszawy do Gdyni, Krakowa, Katowic, Łodzi, Poznania, a także z Wrocławia do Poznania. Jest konieczny, ponieważ prowadzone przez zarządcę infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe prace na tych liniach spowodują, że jazda pociągów będzie odbywała się w obu kierunkach wahadłowo po jedynym torze.

PKP Intercity uruchomi dla pasażerów dodatkowe punkty informacyjne na największych dworcach, w sumie ma być ich 13: stacjonarne oraz mobilne, czyli pracownicy w kamizelkach z logo spółki udzielą informacji podróżnym.

"Zależy nam na tym, by pasażerowie byli, jak najlepiej informowani o wszystkich zmianach w rozkładzie spowodowanych remontami torów. Jeszcze raz chcielibyśmy prosić pasażerów, by przed każdą podróżą sprawdzali rozkład jazdy pociągów" - powiedziała we wtorek PAP Beata Czemerajda, z biura prasowego PKP Intercity.

Wyjaśniła, że aktualne informacje dotyczące organizacji ruchu pociągów znajdują się na stronie www.intercity.pl. Można będzie również zadzwonić pod numer ogólnopolskiej infolinii kolejowej 19 757 (z telefonów stacjonarnych) lub 42 20 55 007 (z telefonów komórkowych).

"Informacje dotyczące rozkładu jazdy dostępne będą na dworcach i w pociągach. Dodatkowo będziemy rozdawać ulotki oraz informować pasażerów za pomocą monitorów przy kasach" - powiedziała.

Najwięcej utrudnień czeka pasażerów w pierwszym tygodniu września. Objazdami pojadą m.in. pociągi na trasach Warszawa - Kraków oraz Warszawa - Gdynia. Od 1 do 7 września przez Katowice pojadą pociągi relacji Warszawa - Kraków, jadące Centralną Magistralą Kolejową. Część pociągów zostanie odwołana. Powodem tych utrudnień jest konieczność wymiany rozjazdów na stacji Starzyny. Objazdy nie będą dotyczyć pociągów relacji Warszawa - Kraków, które jadą przez Radom i Kielce. W przypadku pociągów jadących ze stolicy do Gdyni objazd będzie się odbywał przez Bydgoszcz. Powodem zmian jest wymiana konstrukcji mostu koło Iławy.

W pierwszym tygodniu września nastąpią przerwy w ruchu na linii Warszawa - Kraków i Warszawa - Gdańsk. W związku z objazdami podróż z Warszawy do Krakowa wydłuży się o ok. 1,5 godziny i wyniesie ok. 4,5 godz. W przypadku podróży PKP Intercity z Warszawy do Trójmiasta, pociągi w tych dniach będą jeździły drogą okrężną przez Toruń i Iławę. Pominą stację Działdowo i Ciechanów. Czas podróży do Gdyni będzie dochodził do 8 godzin i będzie o 1,5 godziny dłuższy, niż obecnie.

Zmiany nastąpią również na linii Warszawa - Olsztyn. Pociągi dojadą z Warszawy do Mławy, a tam pasażerowie przesiądą się do autobusów komunikacji zastępczej, które dowiozą ich do Olsztyna.

Najdłuższa podróż czeka osoby jadące ze stolicy do Przemyśla, która wyniesie ponad 10 godz. Dłużej będzie się też jechało z Warszawy do Poznania, ze względu na prace na odcinku Łowicz - Kutno. Czas przejazdu wyniesie ok. 3 godz. 50 min. O kilkanaście minut krócej będzie się jechało z Warszawy do Łodzi.

Władze spółki PKP Intercity zapowiedziały, że od 15 września rozkład jazdy ulegnie niewielkiej modyfikacji, a kolejna nastąpi w listopadzie.

Niewielkie zmiany w kursowaniu pociągów nastąpią w Kolejach Mazowieckich. Dotyczyć to będzie linii z Warszawy do Skierniewic, Działdowa i Łowicza.

W przypadku kursowania pociągów Przewozów Regionalnych zmiany mają się odbyć na linii Wrocław - Poznań, Łowicz - Kutno. Od września na odcinkach Pęgów - Oborniki oraz Oborniki Śl. - Skokowa przez dwa weekendy: 24/25 września oraz 22/23 października zostanie zamknięty ruch, w zamian zorganizowana będzie autobusowa komunikacja zastępcza. (PAP)

aop/ amac/ mhr/

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
24°C Wtorek
dzień
25°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
17°C Środa
rano
wiecej »