Pogrzeb kard. Deskura - 12 września

Kard. Andrzej Maria Deskur, zmarły w sobotę emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, wieloletni przyjaciel Jana Pawła II - zostanie 12 września pochowany w Krakowie - podała we wtorek krakowska Kuria Metropolitalna.

Uroczystości pogrzebowe kard. Deskura rozpoczęły się we wtorek przed południem w Bazylice św. Piotra w Rzymie. "Uroczyste złożenie do grobu zmarłego księdza kardynała odbędzie się w Krakowie w krypcie kościoła dedykowanego bł. Janowi Pawłowi II w Łagiewnikach. Msza święta koncelebrowana przez biskupów i kapłanów zostanie odprawiona w poniedziałek 12 września o godz. 11.00" - poinformowano we wtorek.

Jak podkreśla w komunikacie przekazanym we wtorek PAP metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz za pochowaniem kard. Deskura w sanktuarium błg. Jana Pawła II w Łagiewnikach przemawia to, że zmarły był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia i wspierał starania kard. Karola Wojtyły zmierzające do beatyfikacji i kanonizacji s. Faustyny, apostołki Bożego Miłosierdzia. "Te okoliczności, a także jego głęboki związek z papieżem Janem Pawłem II - również poprzez cierpienie i modlitwę, skłoniły nas do wybrania miejsca wiecznego spoczynku w sanktuarium błogosławionego Jana Pawła II" - napisał kard. Dziwisz.

Papież Benedykt XVI w telegramie przesłanym do kard. Dziwisza przypomniał, że kard. Deskur przez dziesiątki lat świadczył Stolicy Świętej cenną współpracę pozostając w służbie sześciu papieży. "Połączony węzłami głębokiej przyjaźni z błogosławionym Janem Pawłem II, pozostawił świadectwo życia oddanego konsekwentnie i wielkodusznie swemu powołaniu, jako pobożny i gorliwy kapłan, który ubogacił swoją posługę, przyjmując chorobę z ewangelicznym poddaniem się" - napisał Benedykt XVI. Kondolencje dla rodziny i przyjaciół zmarłego przesłał także sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone.

Kard. Deskur miał 87 lat. Urodził się 29 lutego 1924 roku w Sancygniowie w Kieleckiem w rodzinie pochodzenia francuskiego. Ukończył wydział prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a później wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Po studiach doktoranckich w szwajcarskim Fryburgu, ze względów politycznych nie mógł wrócić do Polski. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 sierpnia 1950 r. z rąk kardynała Pierre'a Gerliera w kościele parafialnym w Saint-Bonnet-les-Oules we Francji (na terenie tej parafii znajduje się posiadłość francuskiej gałęzi rodziny Descours).

W 1952 został powołany do Watykanu, do pracy w Sekretariacie Stanu. Z racji piastowanych stanowisk kościelnych brał aktywny udział w przygotowaniach do Soboru Watykańskiego II. W 1973 r. został przewodniczącym Papieskiej Komisji (obecnie Rady) ds. Środków Społecznego Przekazu.

Sakrę biskupią ks. Deskur przyjął 30 czerwca 1974 r. z rąk Pawła VI w Bazylice św. Piotra. Jako dewizę biskupią przyjął słowa: "Prawda was wyzwoli". 13 października 1978 r. doznał paraliżu lewostronnego po przebytym zawale serca. Odtąd poruszał się na wózku inwalidzkim.

15 lutego 1980 r. Jan Paweł II podniósł go do godności arcybiskupa, a pięć lat później do godności kardynalskiej. W 1991 odebrał doktorat honoris causa Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Został uhonorowany m.in. Orderem za Zasługi dla Republiki Włoskiej oraz Wielkim Krzyżem Zakonu Maltańskiego. W 2006 r. w Watykanie otrzymał z rąk premiera Jarosława Kaczyńskiego najwyższe polskie odznaczenie Order Orła Białego.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DESKUR, PAP, POCHÓWEK

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
15°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
wiecej »