Tomaszewski skarży się na Smudę

Były bramkarz reprezentacji Polski Jan Tomaszewski złożył w poniedziałek w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski Franciszka Smudę.

"W pierwszym autor wskazuje na rzekome nieprawidłowości w uzyskaniu przez selekcjonera dyplomu ukończenia studiów trenerskich. Jak pisze, niezbędnym warunkiem w tym konkretnym przypadku jest świadectwo maturalne, którego selekcjoner nie posiada" - powiedział PAP rzecznik prasowy łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.

W drugim zawiadomieniu Tomaszewski domaga się wyegzekwowania od obecnego selekcjonera zwrotu premii pieniężnej, jaką ten otrzymał w 2006 roku za awans Zagłębia Lubin do europejskich pucharów. Zdaniem Tomaszewskiego premia była korzyścią majątkową, jaką Smuda uzyskał w wyniku przestępstwa.

"Awans został wywalczony po meczu kupionym przez Zagłębie od Cracovii. Prawomocnym wyrokiem wrocławskiego sądu grupa grających w tym meczu piłkarzy Zagłębia została już skazana za korupcję na wiele kar, w tym na zwrot premii jaką otrzymali za kupiony awans do pucharów. Pieniądze powinni oddać jednak wszyscy, którzy skorzystali na tym awansie, na czele z Franciszkiem Smudą, ówczesnym trenerem Zagłębia" - powiedział PAP Tomaszewski.

Dodał, że klub z Lubina jest spółką z udziałem Skarbu Państwa, a premie za "kupiony" awans do europejskich pucharów były wypłacane z pieniędzy wszystkich podatników.

Tomaszewski z łódzkiej listy PiS startował do Sejmu i ma duże szanse na mandat. Podkreśla jednak, że zawiadomienia dot. Smudy złożył nie jako poseł, ale jako Jan Tomaszewski.

"Posłem jeszcze nie jestem. Jeśli nim zostanę, to w sejmowej komisji sportu będę wnioskował m.in. o ukaranie Zagłębia. PZPN wprowadził wprawdzie abolicję, która przewiduje, że przestępstwa korupcyjne popełnione do 2005 r. nie będą karane degradacją, ale Zagłębie mecz od Cracovii kupiło w maju 2006 roku. I do tej pory nie poniosło za to żadnej kary sportowej" - wyjaśnił Tomaszewski.

Zawiadomienia złożone przez Tomaszewskiego w łódzkiej prokuraturze będą przekazane do właściwych terytorialnie w tych sprawach prokuratur w Warszawie (sprawa matury i dyplomu studiów trenerskich) i Wrocławiu (korupcja w Zagłębiu Lubin).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
9°C Niedziela
dzień
10°C Niedziela
wieczór
wiecej »