Swą bliskość z ofiarami baskijskiego terroryzmu wyrazili hiszpańscy biskupi
Jednocześnie podkreślili, że Kościół zawsze pragnął końca działalności terrorystów z baskijskiej grupy ETA. Komentując oświadczenie ETA, która ogłosiła zakończenie walki zbrojnej, bp Juan Antonio Martínez Camino przypomniał słowa instrukcji „Orientacje moralne w aktualnej sytuacji Hiszpanii” z 2006 r.
„Biskupi stwierdzili wtedy: «Jesteśmy z ofiarami. Chcemy wyrazić naszą bliskość, szacunek i szczerą solidarność z ofiarami, z ich krewnymi, ich przyjaciółmi, z tak licznymi osobami, w które bezpośrednio lub pośrednio uderzył terroryzm». To, co zostało powiedziane wówczas trzeba powtórzyć dzisiaj na pierwszym miejscu: być blisko ofiar i zawsze oddać im sprawiedliwość – podkreślił bp Martinez. – Jako biskupi i obywatele gorąco pragniemy końca działalności terrorystycznej, która przez tyle lat tak mocno uderzała nie tylko w Kraj Basków i Nawarrę, ale także w całą Hiszpanię”.
Media szeroko komentują komunikat grupy ETA o „definitywnym zaprzestaniu działalności zbrojnej”. Choć z jednej strony jest on czymś pozytywnym, to jednak zwraca się uwagę, że ETA nic nie mówi o samorozwiązaniu się, złożeniu broni czy ofiarach zamachów. Odnosi się wrażenie, że może to być znany już z przeszłości element kampanii przedwyborczej.
Stowarzyszenia rodzinne we Francji nie zgadzają się na nowy program edukacji seksualnej.
Sieci trzech krajów pracują obecnie w tzw. trybie izolowanej wyspy.
Uruchomiono tam specjalny numer. Asystenci odpowiadają w ciągu 48 godzin.
Potępił prawo pozwalające na konfiskatę ziemi białych farmerów w RPA.
Zrewanżował się w ten sposób za podobną decyzję Bidena wobec niego w 2021 roku.
W tej chwili weszliśmy w okolice deficytu w rachunku bieżącym.