W Polsce obecnie na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego ok. 25 proc. to osoby nieświadome swojej choroby - wynika z danych resortu zdrowia, który przygotował kampanię edukacyjną na temat cukrzycy.
Jak poinformowała w piątek na konferencji prasowej dyrektor biura polityki zdrowotnej MZ Anna Kamińska, badania przeprowadzone w październiku 2010 r. pokazały, że dwie trzecie Polaków nie wie jak zapobiegać i jak leczyć cukrzycę, która nieleczona prowadzi do poważnych powikłań.
"Poziom wiedzy jest znikomy, dlatego rozpoczęliśmy akcję edukacyjną" - wyjaśniła Kamińska.
Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk przypomniał, że już w 2006 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uznało cukrzycę za jedną z najważniejszych chorób przewlekłych na świecie. "Obecnie ok. 285 mln ludzi na świecie choruje na cukrzycę" - poinformował.
"Szacuje się, że w Polsce obecnie na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego ok. 25 proc. stanowią osoby nieświadome swojej choroby. Prognozuje się, że w przeciągu najbliższych 15-20 lat nastąpi podwojenie liczby chorych na cukrzycę w Polsce" - poinformował Włodarczyk.
Zwrócił uwagę, że cukrzyca wymieniana jest wśród głównych przyczyn chorób układu krążenia, utraty wzroku, niewydolności nerek oraz amputacji kończyn dolnych. "Ok. 75-80 proc. chorych na cukrzycę umiera z powodu chorób układu krążenia" - dodał.
"Ministerstwo podjęło decyzję o realizacji programu zdrowotnego pod nazwą 'narodowy program przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym - moduł prewencji i leczenia cukrzycy w Polsce w latach 2010-2011' . Jego celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa o roli zdrowego trybu życia, nabycia umiejętności istotnych w profilaktyce cukrzycy i zapobiegania powikłaniom oraz wykształcenia w społeczeństwie postaw prozdrowotnych, oraz promocji działań dotyczących pierwszej pomocy" - poinformował Włodarczyk.
Koszty programu w 2011 r. to ponad 2,6 mln zł.
W ramach programu przygotowane zostały materiały edukacyjne m.in. broszury: "Informacje ogólne o cukrzycy", "Dziecko z cukrzycą w szkole" oraz broszury dla rówieśników: "Jak Marcyś mały z cukrzycą sobie radzi", "Jak Marcyś mały cukrzydło-męczydło okiełznał", "Co o cukrzycy wiedzieć musisz".
Przygotowano także filmy instruktażowe: "Kontroluj cukrzycę, ciesz się życiem", "Cukrzyca - przewodnik dla rówieśników", "Cukrzyca - poradnik dla rodziców".
Materiały edukacyjne zostaną wysłane do ponad 2,8 tys. szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz do wszystkich 97 poradni diabetologicznych dla dzieci. Wszystkie materiały są dostępne na stronie www.edu-cukrzyca.pl, a od 1 stycznia 2012 r. na stronie www.cukrzyca.gov.pl
Ponadto zostały nagrane cztery spoty telewizyjne, które będą emitowane przez TVP (7-21 listopada) oraz TVN (31 października-14 listopada).
W ramach programu odbywają się także szkolenia dla pielęgniarek i położnych przygotowujących się do pracy na stanowisku edukatora cukrzycy. W 2011 r. przeszkolonych zostanie ok. 70 pielęgniarek i położnych.
Jednym z zadań programu, jest też prowadzenie bezpłatnych badań profilaktyczno-diagnostycznych m.in. pomiaru cukru we krwi, ciśnienia tętniczego oraz badań wysokospecjalistycznych jak echo serca, badanie dna oka i pola widzenia. Badania są realizowane w Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2010 r. z badań podstawowych skorzystało 1200 osób, a konsultacji diabetologicznych - 246 osób.
Włodarczyk pytany przez dziennikarzy, czy od stycznia pacjenci z cukrzycą będą płacić więcej za paski do badania poziomu cukru, zapewnił, że założenia nowej ustawy refundacyjnej, która wejdzie w życie od stycznia, są takie, żeby obniżać, a nie podwyższać ceny leków. "Według naszych ekspertów ceny leków powinny spaść" - zapewnił. Resort zdrowia rozpoczął już negocjacje cenowe z firmami farmaceutycznymi.
Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiadała, że nowa lista leków refundowanych ma być gotowa w najbliższych dniach, a kolejna przed końcem roku; według Kopacz, "znajdzie się tam dobra informacja dla cukrzyków".
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.