Szwedzki rajdowiec Per Gunnar Andersson wiózł ciężarną żonę do szpitala, lecz jechał zbyt... wolno i poród odbył się przy zjeździe z autostrady na przystanku autobusowym.
Marie Louise Andersson, która stała się lokalną bohaterką nazywaną już "matką Szwedką", opisała swoją historię na łamach regionalnej gazety "Vaermlands Folkblad": "Początkowo sądziłam, że wszystko jest pod kontrolą i nawet prosiłam męża, by nie jechał zbyt szybko i uniknął mandatu. Po pół godzinie krzyknęłam jak pilot rajdowy +pełny gaz+ i samochód ruszył jak wystrzelony z procy, lecz jak się okazało jechał zbyt wolno".
Rajdowiec, jadąc bardzo szybko autostradą E-18, zadzwonił do szpitala w Karlstad i poinformował o sytuacji, prosząc, by poinformowano policję, że przekracza szybkość.
"Zdawałem sobie sprawę, że łamię przepisy ruchu drogowego, lecz policja jest w takich przypadkach wyrozumiała. Karetka wyruszyła natychmiast i umówiliśmy się na przystanku autobusowym przy zjeździe z autostrady. Cieszę się, że mój syn rodził się podczas jazdy samochodem, ponieważ jest to część mojego życia. Z drugiej strony wolałbym jednak, aby nie szedł w moje ślady, tylko grał w golfa. W tym sporcie są większe pieniądze i jest bezpieczny, a wypadki raczej się nie zdarzają" - powiedział Andersson.
Przyznał, że nie wykorzystał pełnej mocy silnika, ponieważ właśnie w okolicach Karlstad podczas próbnej jazdy przed rajdem Szwecji w lutym zderzył się przy szybkości 130 kilometrów na godzinę z łosiem.
"To było okropne przeżycie i żal mi było zwierzęcia. Jeszcze trudniej jednak było mi zadzwonić do właściciela auta z wiadomością, że nie ma już przodu. To był samochód, który pożyczyłem na jedną jazdę od Norwega Henninga Solberga" - wytłumaczył.
Solberg skomentował poród przy autostradzie z norweskim poczuciem humoru: "Andersson wjechał w łosia pełnym gazem, lecz w najważniejszym momencie swojego życia jechał za wolno. Tak jest ze Szwedami. Za bardzo myślą o bezpieczeństwie".
Andersson w klasyfikacji rajdowych MŚ zajmuje 19. pozycję. Najlepiej spisał się w tym sezonie na rodzimych trasach, zajmując siódmą pozycję.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.