Akta IPN nie są tylko świadectwem załamań ludzkich. Jest tam także wiele
świadectw bohaterstwa ludzi (także księży i zakonnic), którzy nie dali się
złamać - powiedział ks. Tadeusz Zaleski-Isakowicz, apelując o wyjaśnienie
kwestii agentury SB wśród duchownych „w duchu prawdy i miłosierdzia".
SB chciało wiedzieć, co się dzieje w kurii
Duchowni w archiwach SB
Powołanie specjalnej archidiecezjalnej komisji historycznej „Pamięć i Troska” zapowiedział 11 lutego ks. dr Robert Nęcek, rzecznik archidiecezji krakowskiej.
Zadaniem komisji, w skład której wejdą uczeni duchowni i świeccy, ma być m.in. przebadanie akt Instytutu Pamięci Narodowej pod kątem inwigilacji przez SB Kościoła w archidiecezji krakowskiej. Przedmiotem badań będą nie tylko prześladowania duchownych, ale również przypadki współpracy niektórych księży z komunistyczną bezpieką. „Będzie to próba całościowego spojrzenia na różne płaszczyzny i różne wycinki z życia minionej epoki, bo ten czas to również fantastyczne postawy i to w blisko 75. procentach” – powiedział ks. Nęcek, nie wykluczając jednak, że „pewne prawdy będą prawdami smutnymi”. Efektem działań komisji, która powstanie w najbliższym czasie, będzie prawdopodobnie obszerna publikacja przedstawiająca całość problemu.
Ks. Tadeusz Zaleski-Isakowicz, którego apel o wyjaśnienie kwestii agentury SB wśród duchownych „w duchu prawdy i miłosierdzia” niewątpliwie przyspieszył powołanie komisji, uważa, że jest to „krok w dobrym kierunku”, choć nieco spóźniony. Wyraził także nadzieję, iż nie będzie to instytucja fasadowa.
Prof. Ryszard Terlecki, dyrektor krakowskiego oddziału IPN, który od kilku lat prowadzi solidne badania naukowe na temat prześladowania Kościoła w archidiecezji krakowskiej, powiedział, że historycy z Instytutu prawdopodobnie nie wejdą w skład komisji, ale będą z nią ściśle współpracować.
Bogdan Gancarz (Krakowski Gość Niedzielny)
Komisja historyczna „Pamięć i Troska”
9 luty 2006
Archidiecezja Krakowska powołuje specjalną Komisję historyczną „Pamięć i Troska” do zbadania dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej dotyczących ról i postaw, a także cierpień kapłanów pracujących na terenie Archidiecezji w czasach PRL. Kilkuosobowa Komisja składać się będzie ze specjalistów i naukowców, którzy w sposób kompetentny i odpowiedzialny przekażą opinii publicznej wyniki swoich badań.
Ks. dr Robert Nęcek
Rzecznik Prasowy Archidiecezji Krakowskiej
za www.diecezja.pl