Republika Środkowoafrykańska potrzebuje natychmiastowej pomocy. Konieczne jest przywrócenie bezpieczeństwa i wsparcie humanitarne.
Do ukraińskiej armii zmobilizowano dotąd 19 tys. żołnierzy - poinformował w środę sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Parubij na briefingu w Kijowie.
Rosja dąży do odtworzenia strefy wpływów na obszarze dawnego Związku Radzieckiego - ocenił w środę sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Dodał, że interwencja Rosji na wschodniej Ukrainie byłaby "historycznym błędem".
Dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove powiedział w środę, że Rosja zgromadziła na granicy z Ukrainą siły wystarczające do przeprowadzenia inwazji. W jego ocenie Rosjanie potrzebują od trzech do pięciu dni, aby osiągnąć na Ukrainie swoje cele.
Kontrposunięcia Rosji na rozszerzenie przez USA i Unię Europejską list rosyjskich osobistości oficjalnych objętych sankcjami wizowymi i finansowymi są lustrzane z jednym wyjątkiem: nie ma na nich dziennikarzy - informuje w środę dziennik "Kommiersant".
Premier Donald Tusk w środę rano przybył do Brukseli na szczyt UE-Afryka poświęcony m.in. sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA), bezpieczeństwu i współpracy gospodarczej. Tusk będzie rozmawiał w cztery oczy m.in. z prezydentami Senegalu i Zambii.
Piloci Lufthansy rozpoczęli o północy z wtorku na środę trzydniowy strajk. Największy niemiecki przewoźnik odwołał wcześniej 3800 lotów. Wskutek akcji strajkowej ucierpi 425 tys. pasażerów. Piloci walczą o podwyżki i przywrócenie przywilejów emerytalnych.
Prezydent Chile Michelle Bachelet ogłosiła w środę stan klęski żywiołowej w dwóch regionach na północy kraju, najbardziej dotkniętych potężnym trzęsieniem ziemi, do którego doszło w nocy z wtorku na środę czasu polskiego. W wyniku wstrząsów zginęło pięć osób.
Dwa samoloty bezzałogowe, które znaleziono ostatnio w Korei Południowej przy granicy z Koreą Północną, zostały tam wysłane przez komunistyczny reżim Kim Dzong Una w celach szpiegowskich - wynika ze wstępnych ustaleń ministerstwa obrony w Seulu.
Holandia i Niemcy odniosły się z dystansem do polskich propozycji stałego rozmieszczenia w Polsce dwóch brygad pancernych NATO w sile 5 tys. żołnierzy każda - twierdzą brukselski i berliński korespondent brytyjskiego dziennika "The Daily Telegraph".