Społeczność międzynarodowa wyjątkowo hojnie wspomogła w ubiegłym roku ofiary katastrof i klęsk żywiołowych. Niestety pomoc była udzielana nierównomiernie i wielu potrzebujących w ogóle jej nie otrzymało.
Do większego zaangażowania się w zakończenie tragedii w Darfurze wezwał społeczność międzynarodową stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy europejskim Biurze ONZ w Genewie abp Silvano Tomasi.
Fundacja Dobrego Samarytanina działająca przy Stolicy Apostolskiej i zajmująca się pomocą chorym na AIDS rozpoczęła bożonarodzeniową akcję: "5 euro i zapalisz bożonarodzeniową gwiazdę".
Watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone wyraził w środę wieczorem nadzieję na to, że tak szybko, jak to możliwe dojdzie do spotkania Benedykta XVI z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Aleksym II.
W Ziemi Świętej w okresie przedświątecznym, mnożą się apele nawołujące do solidarności z Betlejem i całą społecznością chrześcijańską.
W Chinach wciąż trwa prześladowanie chrześcijan. Bezpodstawne aresztowania, tortury oraz niszczenie kościołów ma złamać wiernych i doprowadzić do ich współpracy z podległym rządowi Ruchem Trzech Autonomii.
Korupcja wśród polityków a nie za duża liczba urodzeń jest przyczyną szerzącej się na Filipinach biedy - stwierdzili biskupi tego kraju odpowiadając na zarzuty stawianie przez byłego prezydenta Fidela Ramosa.
Zagadnienia duszpasterskie stanowiły główny przedmiot jesiennej sesji plenarnej episkopatu Australii. W Sydney opublikowano komunikat z zakończonego 1 grudnia spotkania australijskich biskupów.
Niebawem zostanie ogłoszony przez Benedykta XVI dokument motu proprio na temat swobodnego odprawiania Mszy św. w rycie trydenckim - podał Nasz Dziennik.
Sprawy pokoju na Bliskim Wschodzie oraz sytuacja wspólnoty katolickiej w Izraelu, również w kontekście zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, były głównymi tematami rozmowy Benedykta XVI z premierem Izraela Ehudem Olmertem 13 grudnia w Watykanie.