Zanotowana w piątek we Włoszech liczba 947 nowych zakażeń koronawirusem jest najwyższa od 14 maja, gdy kraj był jeszcze zamknięty z powodu narodowej kwarantanny - odnotowało ministerstwo zdrowia, analizując opublikowane dobowe dane dotyczące przebiegu epidemii.
Mamy nadzieję, że pandemia skończy się w ciągu dwóch lat - powiedział we wtorek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Przypomniał, że epidemia grypy hiszpanki, która wybuchła w 1918 roku, trwała dwa lata.
"Z roku na rok wzrasta w Polsce liczba aktów naruszania konstytucyjnej wolności sumienia i wyznania. Stają się one coraz bardziej różnorodne i dotkliwe w stosunku do osób wierzących" - mówił Jan Wółkowski z Laboratorium Wolności Religgijnej. W warszawskim Domu Technika odbyła się konferencja prasowa promująca przypadający 22 sierpnia Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.
Lekarze szpitala w Omsku, w którym hospitalizowany jest opozycjonista Aleksiej Nawalny, pozwolili na jego przetransportowanie za granicę - poinformował w piątek zastępca lekarza naczelnego tej placówki Anatolij Kaliniczenko.
Lekarz naczelny szpitala w Omsku Aleksandr Murachowski poinformował w piątek, że opozycjonista Aleksiej Nawalny, hospitalizowany tam i pogrążony w śpiączce, pozostanie na miejscu aż do czasu, gdy jego stan się trwale ustabilizuje.
Niemieccy lekarze, którzy przylecieli do szpitalu w Omsku, gdzie znajduje się pogrążony w śpiączce Aleksiej Nawalny, uznali, że jego stan pozwala na przetransportowanie go do Niemiec. Lokalni lekarze oznajmili wcześniej, że stan opozycjonisty nie pozwala na podróż.
Pandemia doprowadziła do znaczącego wzrostu przemocy domowej. W Namibii wzrosła ona niemal dwukrotnie, a jej ofiarami padają kobiety i dzieci. Dlatego też biskupi tego afrykańskiego kraju przyłączyli się do akcji „Czarny czwartek”, promowanej przez Światową Radę Kościołów.
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia podziękował Papieżowi za przesłanie zawarte w środowej katechezie na temat wyzwań jakie stawia przed ludzkością pandemia. Jej krótkie streszczenie znalazło się w tweecie Franciszka z tego dnia: „Odpowiedź na pandemię powinna być dwojaka: powinniśmy znaleźć lekarstwo na małego wirusa, który rzuca cały świat na kolana, ale musimy leczyć także wielkiego wirusa, tego związanego z niesprawiedliwością społeczną” – zaznaczył Papież.
W obliczu wzrostu przemocy i przestępstw związanych z oskarżeniami o czary, episkopat Papui Nowej Gwinei zorganizował internetową konferencję poświęconą temu problemowi. Celem spotkania było stworzenie ram kampanii uświadamiającej oraz struktur pomocowych dla ofiar przemocy i ich rodzin. W konferencji wzięło udział ok. 60 uczestników z całego kraju, wśród nich biskupi, księża i specjaliści z różnych dziedzin.
MEN i GIS zachęcają do zainstalowania w telefonie aplikacji ProteGO Safe, która powiadamia o możliwym kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem. Szefowie obu instytucji podkreślają, że narzędzie pozwala ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i wspiera bezpieczny powrót dzieci do szkół.