Stany Zjednoczone ogłosiły w poniedziałek nowe sankcje na 27 osób i podmiotów, powiązanych z irańskim ministerstwem obrony i zaangażowanych w rozwój programu nuklearnego i zbrojeniowego Teheranu. Sankcje nałożono też na prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro.
Brazylijscy biskupi sprzeciwili się legalizacji marihuany. W piśmie skierowanym przez episkopat do przewodniczącego Izby Deputowanych odnoszą się do propozycji niektórych polityków, aby zezwolić na nieograniczone jej stosowanie w całym kraju, znacznie wykraczające poza zastosowania medyczne.
Możliwy rozpad koalicji rządzącej i nowe wybory zmusiłyby wielu posłów do rozstania z sejmowymi ławami.
Komunistyczny rząd Wietnamu zezwolił na otwarcie nowego seminarium duchownego w Thái Bình. Ma ono całkowicie legalny status i jest niezależne od innych seminariów w kraju. Będzie w stanie utrzymać niemal 300 kleryków oraz zapewnić formację intelektualną dla seminarzystów zarówno z diecezji jak i z różnych zgromadzeń zakonnych.
Chrześcijanie w Laosie wciąż są prześladowani, co zmusza ich do praktykowania wiary w ukryciu. Wyrzucani ze swoich wiosek, modlą się w lesie.
Główną przyczyną cierpienia ludności cywilnej w Syrii są dziś międzynarodowe sankcje. Nie uderzają one w system polityczny, lecz w zwyczajnych ludzi, w rodziny – mówi o. Ibrahim Alsabagh OFM, proboszcz łacińskiej parafii w Aleppo. Podkreśla on, że sytuacja Syryjczyków jest beznadziejna. Żyją jedynie dzięki pomocy, którą daje im Opatrzność za pośrednictwem takich instytucji jak Episkopat Włoch czy Caritas Polska.
Od początku roku tureckie naloty zniszczyły co najmniej 25 chrześcijańskich wiosek w północnym Iraku. Pożary powstałe po bombardowaniach strawiły cały dobytek mieszkańców i wszystkie uprawy. Wiele osób zginęło tylko dlatego, że znajdowali się blisko obszarów kontrolowanych przez Partię Pracujących Kurdystanu, będącą separatystycznym ruchem tureckich Kurdów i celem nalotów Ankary.
Francuski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny brytyjskiego pochodzenia Michael (Michel) Lonsdale zmarł w poniedziałek w swoim domu w Paryżu - poinformował jego agent. Miał 89 lat.
Średniowieczna Droga Franków jest odkrywana na nowo. Po latach zaniedbań wyruszają na nią coraz liczniejsze grupy pielgrzymów, czemu sprzyja systematyczne odnawianie pątniczej infrastruktury. Wskazuje na to Sandro Polci będący dyrektorem artystycznym 10. Europejskiego Festiwalu Vie Francigene, który w tym roku poświęcony jest szczególnie trasom południa Europy.
Mark Galli - jeden z najbardziej wpływowych liderów wspólnot ewangelikalnych w Stanach Zjednoczonych przyjął wiarę katolicką. Przez ostatnich 7 lat pełnił funkcję redaktora naczelnego ewangelikalnego miesięcznika Christianity Today. W przeszłości był pastorem Kościoła prezbiteriańskiego.