Postęp w rozwiniętym świecie wydłuża ludzkie życie, jednak niesie to ze sobą wyzwania w postaci chorób podeszłego wieku, co często umyka uwadze opinii publicznej.
Mówił o tym przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w siedzibie włoskiego parlamentu. Był on gościem zorganizowanej tam przez Stowarzyszenie Sztuka i Życie konferencji o schorzeniach zwyrodnieniowych i zwyrodnieniach układu nerwowego. Chodzi np. o choroby Parkinsona czy Alzheimera.
Abp Zygmunt Zimowski przypomniał, że ten rodzaj schorzeń neurologicznych dotyka 15 proc. osób powyżej 65. roku życia. Odsetek ten wzrasta aż do 40 proc. w przypadku osób w wieku 90 lat. Oznacza to potrzebę zapewnienia chorym stałej i wszechstronnej opieki, w czym zaangażowanie Kościoła ma szczególne znaczenie. Ważna jest tu również współpraca ze społeczeństwem i państwem, choć należy wystrzegać się tu przerostu biurokracji, który może zdusić inicjatywy płynące z serca. Abp Zimowski przypomniał ponadto o potrzebie troski o duchowy wymiar człowieczeństwa, także w przypadku osób ciężko bądź terminalnie chorych.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.