Negocjacje między Mołdawią a separatystycznym Naddniestrzem, zawieszone od pięciu lat, zostaną wznowione 30 listopada w Wilnie.
Poinformował o tym wysłannik OBWE Giedrius Czekuolis. W 2011 r. Litwa sprawuje przewodnictwo w OBWE.
"Spotkanie w Wilnie jest niezbędne, odbędzie się 30 listopada i 1 grudnia" - powiedział wysłannik Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) po spotkaniu w Tyraspolu, głównym mieście Naddniestrza, z przywódcą władz tej republiki Igorem Smirnowem.
"Omówiliśmy dziś szeroki krąg zagadnień (...). Uzgodniliśmy, że ten krąg zagadnień zostanie ponownie poruszony na spotkaniu w Wilnie" - powiedział Czekuolis.
Negocjacje mają być prowadzone w formacie "5 plus 2" (Mołdawia, Naddniestrze, Rosja, Ukraina, OBWE z UE i USA jako obserwatorami).
Rozmowy w takim składzie zostały zawieszone w 2006 r.; pomimo wielu prób i nieformalnych spotkań wszystkich stron zaangażowanych w spór od tamtej pory nie udało się wznowić oficjalnych rozmów o politycznym uregulowaniu statusu Naddniestrza.
Na początku października Mołdawia i Naddniestrze uzgodniły, że wznowią rozmowy w kwestii uregulowania konfliktu.
Naddniestrze - zdominowana przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) separatystyczna republika na terytorium Mołdawii - w 1991 r. wypowiedziało posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie, której towarzyszyła rosyjska interwencja, wywalczyło niemal pełną niezależność. Samozwańczej republiki nie uznaje żadne państwo, ale Moskwa wspiera je gospodarczo, politycznie i utrzymuje tam swoje oddziały nazywane siłami pokojowymi.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.