Negocjacje między Mołdawią a separatystycznym Naddniestrzem, zawieszone od pięciu lat, zostaną wznowione 30 listopada w Wilnie.
Poinformował o tym wysłannik OBWE Giedrius Czekuolis. W 2011 r. Litwa sprawuje przewodnictwo w OBWE.
"Spotkanie w Wilnie jest niezbędne, odbędzie się 30 listopada i 1 grudnia" - powiedział wysłannik Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) po spotkaniu w Tyraspolu, głównym mieście Naddniestrza, z przywódcą władz tej republiki Igorem Smirnowem.
"Omówiliśmy dziś szeroki krąg zagadnień (...). Uzgodniliśmy, że ten krąg zagadnień zostanie ponownie poruszony na spotkaniu w Wilnie" - powiedział Czekuolis.
Negocjacje mają być prowadzone w formacie "5 plus 2" (Mołdawia, Naddniestrze, Rosja, Ukraina, OBWE z UE i USA jako obserwatorami).
Rozmowy w takim składzie zostały zawieszone w 2006 r.; pomimo wielu prób i nieformalnych spotkań wszystkich stron zaangażowanych w spór od tamtej pory nie udało się wznowić oficjalnych rozmów o politycznym uregulowaniu statusu Naddniestrza.
Na początku października Mołdawia i Naddniestrze uzgodniły, że wznowią rozmowy w kwestii uregulowania konfliktu.
Naddniestrze - zdominowana przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) separatystyczna republika na terytorium Mołdawii - w 1991 r. wypowiedziało posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie, której towarzyszyła rosyjska interwencja, wywalczyło niemal pełną niezależność. Samozwańczej republiki nie uznaje żadne państwo, ale Moskwa wspiera je gospodarczo, politycznie i utrzymuje tam swoje oddziały nazywane siłami pokojowymi.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.