Reklama

Najnowszy GN: Ostrożnie z urną

Czy jest coś złego w kremacji zwłok? Dlaczego polscy biskupi odnoszą się nieufnie do pochówku w urnie? Ks. Tomasz Jaklewicz wyjaśnia stanowisko zawarte w najnowszym liście episkopatu: „Biskupi polscy wskazują na Chrystusa jako na Tego, który dla chrześcijan jest wzorem, modelem życia. Także w kwestii dotyczącej pogrzebu”. Poza tym w numerze:

Reklama

Chwyciłem się Boga [Joanna Bątkiewicz-Brożek]

„Miałem świadomość, że awaryjne lądowanie niesie ryzyko śmierci – mówi o. Piotr Chyła, redemptorysta – dlatego udzieliłem wszystkim rozgrzeszenia” - o tym co działo się na pokładzie boeinga 767 kiedy dotykał ziemi na warszawskim Okęciu pisze Joanna Bątkiewicz-Brożek w najnowszym Gościu Niedzielnym. „Zaległa przerażająca cisza, potem wybuchła euforia – mówili pasażerowie lotu LO 016. – To był wyczyn człowieka i prezent Opatrzności – dodają”. Pasażerowie pamiętają spokój i względną ciszę, że nerwowo zrobiło się tylko w jednym momencie, kiedy stewardesy zaczęły dość gwałtownie zrywać zasłony oddzielające klasy w samolocie. Nie patrzyły czy się zniszczą, szybko. „Pomyślałem wtedy – o cholera, nie jest wesoło. I przypomniałem sobie Smoleńsk…” – mówił jeden z pasażerów.

 

Krzywda ze Szwecji [Przemysław Kucharczak]

Stowarzyszenie „Skradzione Dzieciństwo” działające w Szwecji wywalczyło odszkodowanie dla Szwedów, którzy w dzieciństwie zostali odebrani rodzicom, a później padli ofiarą wykorzystywania lub zaniedbania w rodzinach zastępczych i domach dziecka. Poszkodowani otrzymają po 250 tys. koron. W Szwecji często dochodzi do odebrania rodzicom dzieci nawet pod błahym pretekstem. Polacy, którzy wyjeżdżają do Szwecji i Norwegii nie zdają sobie sprawy, że służby socjalne mogą im odebrać dzieci np. za podniesienie na nie głosu. Dziennikarz „Gościa Niedzielnego” opisuje przypadek mieszkającej w Szwecji polskiej rodziny, której odebrano córkę.

 

Bóg, dolar, ojczyzna [Jacek Dziedzina]

„W Bogu pokładamy ufność” - narodowe motto Amerykanów, znane m.in. z zielonych banknotów, będzie promowane na wszystkich budynkach publicznych w Stanach Zjednoczonych”. Jacek Dziedzina w najnowszym „Gościu” zastanawia się czy słusznie miesza się Boga w politykę USA. - Czasem to razi, pisze Dziedzina, gdy z imieniem Boga na ustach jeden prezydent popiera nawet najbardziej liberalne prawo aborcyjne, a inny równie gorliwie wzywa do niczym nieusprawiedliwionej wojny. W USA nie brakuje ruchów, które chciałyby całkowitej eliminacji ze sfery publicznej wszelkich odniesień do religii.

 

Składanie siebie [Barbara Gruszka-Zych]

„Nie pokazują na zdjęciach twarzy. Nie podają nazwisk. Przekonani, że choroba psychiczna ich naznaczy i wykluczy” – pisze o ludziach cierpiących na choroby psychiczne Barbara Gruszka-Zych. Niestety, do rzadkości należą chorzy, którzy mogą powiedzieć, że otoczenie podeszło do ich choroby z wyrozumiałością. Dlatego „trzeba zabiegać o ludzką twarz psychiatrii”, trzeba rozwijać terapię nastawioną na podtrzymanie całej rodziny i jej funkcjonowanie w środowisku. Przy obecnym poziomie wiedzy medycznej oraz zaawansowanych lekach osoby chore psychicznie są w stanie pełnić różne role społeczne, mieć rodziny i cieszyć się życiem.

 

Posłuchaj zapowiedzi audio:

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
0°C Sobota
rano
0°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama