Powszechne wybory szefa Komisji Europejskiej?

Odważne pomysły służą UE, bo wywołują zainteresowanie i poczucie, że Europa nie jest tylko własnością dyplomatów i urzędników - tak minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz skomentował pomysł CDU, by szefa KE wyłaniać w powszechnych wyborach.

W reakcji na kryzys w strefie euro partia kanclerz Angeli Merkel podjęła w poniedziałek na zjeździe w Lipsku uchwałę o przyszłości UE, opowiadając się m.in. za bezpośrednimi wyborami szefa Komisji Europejskiej. "Chcemy, aby unia polityczna miała twarz. Dlatego przewodniczący KE powinien być w przyszłości wybierany bezpośrednio przez wszystkich obywateli Unii" - oświadczyła CDU.

"To by wymagało +pełnokrwistej+ zmiany traktatowej (...) to jest potencjalnie program na lata, o którym można myśleć w horyzoncie czasowym jednej dekady" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli Dowgielewicz. Zauważył, że UE nie zdecydowała jeszcze nawet o ograniczonej zmianie traktatowej w związku z potrzebą wzmocnienia zarządzania gospodarczego i dyscypliny finansów publicznych. Pierwsze propozycje w tej sprawie ma przedstawić przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy na szczycie 9 grudnia.

"Generalnie myślę, że nie należy obawiać się takiej refleksji o przyszłości Unii Europejskiej. Uważam, że jeśli więcej się pojawi takich odważnych pomysłów, to lepiej dla UE, bo to wywołuje zainteresowanie i poczucie, że Europa to nie jest tylko własność dyplomatów i urzędników, ale jest to także żywy temat polityczny w krajach UE" - powiedział.

Obecnie przewodniczącego KE wybierają jednomyślnie szefowie państw i rządów; następnie musi być zaaprobowany przez Parlament Europejski.

W Parlamencie Europejskim od wielu lat podnoszone są głosy, że szef KE powinien być wyłaniany w wyborach powszechnych przy okazji wyborów do europarlamentu. Miałoby to podnieść rangę polityczną wyborów, a możliwe, że także frekwencję, która dotychczas oscyluje wokół 30 proc. Kandydaci na przewodniczących KE byliby w takiej sytuacji wskazywani przez europejskie partie polityczne podczas kampanii wyborczej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
21°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
32°C Poniedziałek
wieczór
28°C Wtorek
noc
wiecej »