Reklama

GN: Góra św. Anny - klendarz na 2011

Do nakładu najnowszego "Gościa Niedzielnego" dołączono kalendarz ścienny na rok 2011 z wyjątkowymi zdjęciami z Góry św. Anny, sanktuarium babci Jezusa. Poza tym w najnowszym numerze:

Reklama

Prawdy zespołowe [Agata Puścikowska]

„Dlaczego Panie Boże, dlaczego?” – to pełne desperacji pytanie często pojawia się na ustach rodziców, gdy dowiadują się, że ich dziecko będzie miało zespół Downa. Zdarza się, że pierwsze reakcje lekarzy nie pomagają odnaleźć się w niespodziewanej i trudnej sytuacji: „Mieszanina współczucia i politowania. A nawet złości. – Robiła pani badania prenatalne? – warknęła jedna z lekarek, patrząc z niesmakiem na Józka. – Nie. – No to bardzo szkoda! W tym czasie już nie trzeba takich dzieci rodzić”. I faktycznie dzieci z ZD rodzi się coraz mniej – ze strachu rodziców przed nietypowymi potrzebami dziecka. Paradoksalnie jednak bardzo wielu rodziców „Downów” twierdzi, że ten dodatkowy, 21-szy chromosom odpowiedzialny za upośledzenie dziecka, to swoisty „gen miłości”.


Aborcja jest bezprawna [Bogumił Łoziński]

„Trybunał w Luksemburgu uznał, że ludzki embrion jest obdarzony godnością od momentu połączenia komórki męskiej i żeńskiej, a istota obdarzona godnością wymaga ochrony prawnej” – przypomina prof. Andrzej Zoll, jeden z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie prawa karnego w Polsce, kierownik Katedry Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz były prezes Trybunału Konstytucyjnego. W rozmowie z Gościem Niedzielnym wykazuje, że aborcja jest niezgodna z polską konstytucją i za wyjątkiem konfliktu między życiem matki i życiem dziecka, kiedy mamy do czynienia ze stanem wyższej konieczności, zawsze pozostaje czynem bezprawnym.


Nie wiedziałem, czym to się skończy [Marcin Jakimowicz]

Abp Damian Zimoń, metropolita górnośląski, odchodzi na emeryturę po prawie 27 latach posługi biskupiej. Jest to okazja do wspomnień różnych wydarzeń powiązanych z abp. Zimoniem, a także ukazania jego sylwetki jako społecznika, człowieka lubiącego rozmawiać z ludźmi, który nie tworzy dystansu w relacjach ze świeckimi. Mowa jest również o pasji arcybiskupa, jaką jest Górny Śląsk – region wielokulturowy i wielowyznaniowy, z mocno zakorzenioną rodzinnością. Abp Zimoń przed laty wybrał zawołanie biskupie: „Głosimy Chrystusa Ukrzyżowanego” i mówi o sobie: „Codziennie uczę się dźwigać swój krzyż”.


Raport o stanie wiary

„Gość Niedzielny” jako pierwszy publikuje fragmenty wywiadu rzeki z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefem Michalikiem, który przeprowadzili Grzegorz Górny i Tomasz P. Terlikowski. Wywiad ukaże się w książce pt. „Raport o stanie wiary w Polsce”.

 

Góra jak ogród [Marcin Jakimowicz]

„Niedostępna. Święta. Republika dwóch tysięcy mnichów, do której kobiety nie mogą zbliżyć się na odległość mniejszą niż 500 metrów”. O Górze Atos opowiada dla czytelników „Gościa” o. Tomasz Grabowski, dominikanin, któremu udało się spędzić tam aż ponad miesiąc, gdy limit pobytu dla turysty wynosi 4 dni. Serce prawosławnego chrześcijaństwa to niezwykłe miejsce. Obowiązuje tam pokora i gościnność. O. Grabowski wspomina, że mnisi „nie udawali. Nie stwarzali jakiejś pobożnej „pokazówy”. Gdy przychodził gość, zostawiali swe zajęcia i poświęcali mu całkowicie uwagę. Często zapraszali nas do pracy. Gdy przygotowywali obiad, a właśnie zjawił się biskup (byłem świadkiem takiej sceny), hierarcha posłusznie zakasywał rękawy i zajmował się zmywaniem naczyń i parzeniem kawy”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama