Do nakładu najnowszego "Gościa Niedzielnego" dołączono kalendarz ścienny na rok 2011 z wyjątkowymi zdjęciami z Góry św. Anny, sanktuarium babci Jezusa. Poza tym w najnowszym numerze:
Prawdy zespołowe [Agata Puścikowska]
„Dlaczego Panie Boże, dlaczego?” – to pełne desperacji pytanie często pojawia się na ustach rodziców, gdy dowiadują się, że ich dziecko będzie miało zespół Downa. Zdarza się, że pierwsze reakcje lekarzy nie pomagają odnaleźć się w niespodziewanej i trudnej sytuacji: „Mieszanina współczucia i politowania. A nawet złości. – Robiła pani badania prenatalne? – warknęła jedna z lekarek, patrząc z niesmakiem na Józka. – Nie. – No to bardzo szkoda! W tym czasie już nie trzeba takich dzieci rodzić”. I faktycznie dzieci z ZD rodzi się coraz mniej – ze strachu rodziców przed nietypowymi potrzebami dziecka. Paradoksalnie jednak bardzo wielu rodziców „Downów” twierdzi, że ten dodatkowy, 21-szy chromosom odpowiedzialny za upośledzenie dziecka, to swoisty „gen miłości”.
Aborcja jest bezprawna [Bogumił Łoziński]
„Trybunał w Luksemburgu uznał, że ludzki embrion jest obdarzony godnością od momentu połączenia komórki męskiej i żeńskiej, a istota obdarzona godnością wymaga ochrony prawnej” – przypomina prof. Andrzej Zoll, jeden z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie prawa karnego w Polsce, kierownik Katedry Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz były prezes Trybunału Konstytucyjnego. W rozmowie z Gościem Niedzielnym wykazuje, że aborcja jest niezgodna z polską konstytucją i za wyjątkiem konfliktu między życiem matki i życiem dziecka, kiedy mamy do czynienia ze stanem wyższej konieczności, zawsze pozostaje czynem bezprawnym.
Nie wiedziałem, czym to się skończy [Marcin Jakimowicz]
Abp Damian Zimoń, metropolita górnośląski, odchodzi na emeryturę po prawie 27 latach posługi biskupiej. Jest to okazja do wspomnień różnych wydarzeń powiązanych z abp. Zimoniem, a także ukazania jego sylwetki jako społecznika, człowieka lubiącego rozmawiać z ludźmi, który nie tworzy dystansu w relacjach ze świeckimi. Mowa jest również o pasji arcybiskupa, jaką jest Górny Śląsk – region wielokulturowy i wielowyznaniowy, z mocno zakorzenioną rodzinnością. Abp Zimoń przed laty wybrał zawołanie biskupie: „Głosimy Chrystusa Ukrzyżowanego” i mówi o sobie: „Codziennie uczę się dźwigać swój krzyż”.
Raport o stanie wiary
„Gość Niedzielny” jako pierwszy publikuje fragmenty wywiadu rzeki z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefem Michalikiem, który przeprowadzili Grzegorz Górny i Tomasz P. Terlikowski. Wywiad ukaże się w książce pt. „Raport o stanie wiary w Polsce”.
Góra jak ogród [Marcin Jakimowicz]
„Niedostępna. Święta. Republika dwóch tysięcy mnichów, do której kobiety nie mogą zbliżyć się na odległość mniejszą niż 500 metrów”. O Górze Atos opowiada dla czytelników „Gościa” o. Tomasz Grabowski, dominikanin, któremu udało się spędzić tam aż ponad miesiąc, gdy limit pobytu dla turysty wynosi 4 dni. Serce prawosławnego chrześcijaństwa to niezwykłe miejsce. Obowiązuje tam pokora i gościnność. O. Grabowski wspomina, że mnisi „nie udawali. Nie stwarzali jakiejś pobożnej „pokazówy”. Gdy przychodził gość, zostawiali swe zajęcia i poświęcali mu całkowicie uwagę. Często zapraszali nas do pracy. Gdy przygotowywali obiad, a właśnie zjawił się biskup (byłem świadkiem takiej sceny), hierarcha posłusznie zakasywał rękawy i zajmował się zmywaniem naczyń i parzeniem kawy”.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.