Kościół na Kubie apeluje do komunistów o podjęcie istotnych dla życia kraju decyzji.
Specjalny artykuł redakcyjny na ten temat ukazał się na łamach wydawanego przez archidiecezję hawańską miesięcznika Espacio Laical. Nawiązuje on do zapowiedzianego na styczeń zjazdu Komunistycznej Partii Kuby. W artykule wskazuje się, że jest to ostatni moment na zmiany, biorąc pod uwagę średni wiek rządzących wyspą rewolucjonistów, zbliżający się do osiemdziesiątki. Dotyczy to w pierwszym rzędzie relacji partii ze społeczeństwem i sposobu sprawowania tzw. władzy ludowej.
Espacio Laical postuluje zatem odejście od „nieszczęsnych dogmatów” na rzecz dogłębnych przekształceń w gospodarce i wprowadzenia wolności słowa. Zwraca uwagę, że największym pragnieniem Kubańczyków jest możność swobodnego kierowania własnym życiem. Oznacza to konieczność „ponownego ustanowienia społeczeństwa obywatelskiego”, a wraz z tym wprowadzenia szeregu innych reform.
Katolicki miesięcznik wymienia w tym kontekście uruchomienie małej i średniej przedsiębiorczości prywatnej i spółdzielczej, uwolnienie zawodów lekarza i adwokata, które do tej pory mogą być wykonywane jedynie w instytucjach państwowych; a także swobodę zrzeszania się i wymiany informacji. Artykuł z uznaniem odnosi się do dotychczasowych reform wprowadzonych przez Raula Castro, jednak zaznacza: „Ludzie czują, że tylko coś wielkiego może odnowić ich życie i usunąć rozpacz”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.