Bomba w przesyłce do szefa Deutsche Banku

W przechwyconym w środę podejrzanym liście do szefa Deutsche Banku Josefa Ackermanna była bomba - poinformowały w czwartek policja kryminalna w Wiesbaden i prokuratura we Frankfurcie nad Menem. Do próby zamachu przyznała się włoska grupa anarchistyczna.

"Z pierwszych ustaleń śledztwa wynika, że chodzi o sprawną bombę listową" - poinformowano w komunikacie. Urząd kryminalny landu Hesja i prokuratura frankfurcka przejęły dochodzenie w sprawie groźnej przesyłki do szefa największego niemieckiego banku.

Wcześniej w czwartek policja potwierdziła, że koperta adresowana do Ackermanna zawierała wybuchowy proszek. "Nie jest to materiał wybuchowy używany w wojskowości czy przemyśle" - powiedział agencji dpa rzecznik policji. Jednak - dodał - w trakcie otwierania koperty proszek mógł spowodować oparzenia dłoni, twarzy i górnej części ciała.

Podejrzana koperta formatu A-5 została przechwycona w środę około południa w biurze pocztowym centrali Deutsche Banku we Frankfurcie. Zwróciła uwagę pracowników, bo zawierała metalowe elementy i druty, będące prawdopodobnie zapalnikiem. Ładunek wybuchowy został unieszkodliwiony przez policyjnych ekspertów.

W związku z przechwyceniem wybuchowej przesyłki we Frankfurcie wzmocniono ochronę w oddziałach Deutsche Banku i poinformowano pracowników o zajściu.

Do próby zamachu przyznała się włoska grupa znana jako Nieformalna Federacja Anarchistyczna (Federazione Anarchica Informale, FAI) - podała Krajowa Policja Śledcza (LKA).

W liście, który uzyskała LKA, grupa ta pisze o "trzech wybuchach skierowanych w banki, bankierów, pchły i krwiopijców". Według LKA oznacza to, że najprawdopodobniej wysłane zostały dwie inne przesyłki zawierające substancję wybuchową.

Grupa FAI jest znana włoskiej policji. W 2002 roku podłożyła ładunki wybuchowe w odległości kilkudziesięciu metrów od domu ówczesnego przewodniczącego Komisji Europejskiej Romano Prodiego w Bolonii. W 2010 roku wysłała przesyłki z materiałem wybuchowym do ambasad Szwajcarii i Chile, a w marcu tego roku do włoskich koszar w Livorno.

Pochodzący ze Szwajcarii Josef Ackermann kieruje Deutsche Bankiem od dziewięciu lat i w przyszłym roku odejdzie ze stanowiska. Jest postacią kontrowersyjną ze względu na milionowe wynagrodzenie i wpływy w polityce. W miejscach publicznych zawsze towarzyszą mu ochroniarze.

Od próby zamachu na Ackermanna odcięli się aktywiści ruchu Occupy we Frankfurcie, który protestuje przeciw rosnącym nierównościom dochodów w USA i nadużyciom banków, a także organizacja antyglobalistów Attac.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
16°C Poniedziałek
dzień
17°C Poniedziałek
wieczór
14°C Wtorek
noc
13°C Wtorek
rano
wiecej »