Z okazji maryjnego święta Papież Benedykt XVI przesłał w specjalnym liście swoje błogosławieństwo dla uczestników czuwania, odbywającego się z tej okazji w całej Hiszpanii. Matka Boża Niepokalanie Poczęta, Inmaculada, jest patronką tego kraju od ponad 250 lat.
We wszystkich katedrach kraju, a także w głównych stolicach Ameryki Łacińskiej, odbyła się wczoraj wieczorem modlitewna Wigilia Niepokalanej, w której wzięło udział tysiące osób. Swoją obecność szczególnie jednak zaznaczyła licznie przybyła młodzież. Duszpasterze nie mają wątpliwości, że jest to owoc Światowych Dni Młodzieży. Czuwanie odbyło się pod hasłem „Oto Matka twoja”. W Sewilli, gdzie arcybractwa zobowiązywały się bronić Niepokalanej już w XVII w., abp Juan José Asenjo wezwał młodzież, aby szukała drogi świętości za wzorem Maryi. Stwierdził, że „wielu opuszcza wiarę nie z powodów intelektualnych, ale dla wygody”, popychani przez „przelotną modę” czy „złudne szczęście”. „Niech waszym celem będzie świętość, bez banalnych wymówek. Czujcie się dumni z przynależności do Kościoła” – powiedział abp Asenjo. Jak co roku, po Mszy wszyscy przeszli z katedry pod pomnik Niepokalanej, gdzie odśpiewano Salve, a tzw. tuny, czyli grupy studenckie zagrały popularne sevillanas.
Z kolei podczas czuwania w madryckiej katedrze kard. Antonio María Rouco Varela zwrócił uwagę na panujący kryzys, którego skutki ponoszą najbardziej bezbronni. Negowanie faktu, że kryzys ekonomiczny i społeczny rodzi się z braku korzeni moralnych i religijnych, jest „wielką pychą” – podkreślił purpurat. Przestrzegając przed relatywizmem moralnym, wezwał do głębokiego nawrócenia. Jego zdaniem przykładem może być tu młodzież, która przybyła na sierpniowe spotkanie do Madrytu. Hiszpania była przez wieki „stałą i niezmordowaną obrończynią prawdy o Niepokalanym Poczęciu” – stwierdził kard. Rouco Varela.
Tradycja organizowania wigilii modlitewnej powstała w Madrycie w 1947 r. Jej inicjatorem był jezuita Tomás Morales, którego proces beatyfikacyjny jest w toku. Nabożeństwa organizowane są zarówno w Hiszpanii jak i w Ameryce Łacińskiej.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.