Reklama

Odsłonięto unikatowy mur

W prezbiterium kościoła ojców cystersów w Wąchocku (Świętokrzyskie) odsłonięto po ponad półrocznych zabiegach konserwacyjno-renowacyjnych XIII-wieczną ścianę za głównym ołtarzem - jedyny w Polsce przykład tzw. stylu pasowego w architekturze.

Reklama

W ramach prac restauratorskich ze ściany został skuty tynk, a następnie zakonserwowano i zabezpieczono odsłonięte ciosy ułożone przez budowniczych kontrastującymi warstwami jasnego i ciemnego piaskowca. "Podczas usuwania tynku odkryto i zachowano niewielkie fragmenty gotyckich i barokowych polichromii" - poinformował przeor klasztoru o Wincenty Polek.

Wzniesiony w XIX wieku w centralnej części prezbiterium wielki ołtarz neoromański - zaprojektowany i konsekrowany w 1894 roku przez bpa Antoniego K. Sotkiewicza (1883-1901) - został wyczyszczony i zakonserwowany. Jego retabulum (nastawa ołtarzowa) zostanie umieszczone na stałe prawdopodobnie w konwencie klasztornym.

W odnowionym prezbiterium pojawiło się nowe wyposażenie. Tabernakulum i krzyż ołtarzowy - podobnie jak świeczniki oraz lampy wieczne - zostały zaprojektowane i wykonane specjalnie do tego kościoła - zaznaczył przeor. Jak podkreślił, ornamenty i symbolika zawarte w tych przedmiotach harmonizują z architekturą klasztoru, jego wystrojem i dekoracjami.

Nowe wyposażenie wąchockiego prezbiterium ufundowała wspólnota cysterska z Mogiły pod Krakowem. Prace konserwatorskie współfinansował Urząd Miasta i Gminy w Wąchocku. Z kolei ks. Franciszek Szczykutowicz, wąchocki prałat z USA, ufundował nowy ołtarz posoborowy, który konsekrowano w sierpniu zeszłego roku, w 60. rocznicę powrotu cystersów do Wąchocka po carskiej kasacie zakonów w 1818 roku.

Dla wyeksponowania w całej okazałości unikatowego muru włoskiego, w przyszłości u szczytu prezbiterium ma być wymieniona rozeta - obecną metalową zastąpi kamienna.

Opactwo w Wąchocku jest najlepiej zachowanym obiektem romańskim w Polsce. Jego kapitularz to jedno z nielicznych, idealnie ocalałych wnętrz z tamtego okresu. Początki klasztoru sięgają 1179 roku. Mury kościoła - trójnawowej bazyliki z transeptem i kaplicami po bokach prezbiterium - są w charakterystyczny sposób oblicowane dwubarwnym piaskowcem. Budowniczym opactwa był Simon, z pochodzenia Włoch.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
10°C Poniedziałek
wieczór
7°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
9°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama