Reklama

Pierwsze recepty z pieczątką

W łódzkich aptekach zaczęły się pojawiać pierwsze recepty z pieczątką "refundacja do decyzji NFZ". W większości aptek, które odwiedziła PAP, pacjenci, którym wystawiono takie recepty, mogą je wykupić ze zniżką, niektórzy są odsyłani z powrotem do lekarza.

Reklama

Jak powiedziała w poniedziałek PAP Beata Aszkielaniec z łódzkiego NFZ, w Łodzi do tej pory umowy z funduszem podpisało ponad 950 aptek i punktów aptecznych. Według funduszu apteka, która zawarła z nim umowę na realizację recept refundowanych, nie może odmówić realizacji z powodu braku na recepcie informacji o stopniu refundacji lub identyfikatora oddziału NFZ.

W jednej z aptek w centrum Łodzi powiedziano PAP, że wydawane są leki ze zniżką, ale dopiero po weryfikacji, czy kupujący ma ważne ubezpieczenie. "Jeśli to sprawdzimy, sprzedajemy lek ze zniżką. Jego refundowana odpłatność jest zamieszczona w tabeli ministerialnej. Jeśli lek ma jeden stopień refundacji, nie ma problemu, jeśli jest ich więcej, to - zgodnie z rozporządzeniem - klient płaci najwyższą odpłatność określoną w wykazie" - powiedziała PAP kierowniczka placówki.

W innej placówce poinformowano, że część osób, które miały recepty bez numeru oddziału NFZ i nie mogły potwierdzić, że są ubezpieczone, odsyłane były do lekarza. Jeszcze innym, którym lek nie jest potrzebny od zaraz, proponowano, aby "poczekały kilka dni, bo może coś się zmieni". Tylko w jednej z aptek powiedziano PAP, że pojawiła się recepta, na której lekarz wypisał wysokość refundacji.

Zdecydowana większość osób, z którymi rozmawiała PAP, oceniła sytuację jako "nie do przyjęcia". Farmaceuci przyznali, że recepty są wypisywane na starych drukach, bo te są ważne do końca czerwca.

Jak informuje łódzki NFZ, pacjent, któremu apteka odmówiła realizacji prawidłowo wystawionej recepty, powinien skontaktować się z funduszem. Z kolei na stronie internetowej łódzkiego NFZ jest lista aptek, w których można realizować recepty na leki refundowane.

Jeden z lekarzy, z którymi rozmawiała PAP, przyznał, że stawia na receptach stempel "refundacja do decyzji NFZ". "Nie moją rolą jest sprawdzanie, czy pacjent ma prawo do leku refundowanego, czy nie. Jestem od leczenia, a nie od określania wysokości refundacji" - dodał. Inny lekarz przyznał, że zapisuje leki, które nie są refundowane, bo dzięki temu uniknie ewentualnych restrykcji.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama