Reklama

Słowenia: Chcą referendum w obronie rodziny

Słoweński Sąd Konstytucyjny wyraził zgodę na przeprowadzenie referendum w sprawie przyjętej w czerwcu ubiegłego roku ustawy, które przyznaje związkom jednopłciowym te same prawa co małżeństwom, oraz pozwala gejom i lesbijkom na adopcję dzieci

Reklama

Pomysłodawcami referendum są przedstawiciele Słoweńskiej Inicjatywy Obywatelskiej na rzecz Rodziny i Praw Dzieci (CIRFC). Obrońcy rodziny muszą zebrać 40 tys. podpisów, aby referendum mogło się odbyć. Z zadowoleniem werdykt sądu przyjął Kościół katolicki w Słowenii.

Podpisy za referendum w tej sprawie zaczęto zbierać już wcześniej, jednak wstrzymano te działania po tym, jak ich zasadność próbował zakwestionować rząd. Złożył on we wrześniu ub. roku wniosek do sądu o zbadanie konstytucyjności inicjatywy referendalnej. Zdaniem socjaldemokratycznego rządu, kampania obrońców rodziny i dzieci jest „niedemokratyczna i nietolerancyjna”.

Jak poinformował przewodniczący CIRFC Ales Primc, zebrano już 27 tys. podpisów popierających referendum. „Decyzja Sądu Konstytucyjnego potwierdza nasze wieloletnie wysiłki na rzecz szacunku dla ludzkich praw, w szczególności praw dzieci. Są one najsłabszym ogniwem w naszym społeczeństwie i dlatego wymagają największej troski, ochrony i uwagi” – dodał działacz organizacji skupiającej 65 tys. obrońców rodziny.

Przewodniczący słoweńskiego episkopatu i metropolita Lublany, abp Anton Stres podkreślił w wypowiedzi dla mediów, że stanowisko Sądu Konstytucyjnego oznacza, iż działania Kościoła „nie stoją w sprzeczności z ustawą zasadniczą i podstawowymi prawami ludzkimi, ani nie kłócą się z naczelną zasadą tolerancji”.

Rząd, ustami ministra spraw rodzinnych i społecznych Ivana Svetlika, zapowiedział, że uszanuje decyzję trybunału, choć uważa, że jest ona rozczarowująca i Słowenia będzie w ten sposób ofiarą „kulturalnej blokady narzuconej przez Kościół”. Rząd przeforsował wcześniej przyjęcie kontrowersyjnej nowelizacji kodeksu cywilnego, nie dopuszczając niemal do żadnych konsultacji społecznych, pozwalając jedynie uczestniczyć w posiedzeniach parlamentarnej komisji organizacjom gejowskim.

Referendum ma odbyć się w marcu lub kwietniu br. Według szacunków CIRFC kontrowersyjnej ustawie sprzeciwia się 70 proc. obywateli Słowenii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Piątek
rano
5°C Piątek
dzień
5°C Piątek
wieczór
4°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama