Spotkania i modlitwy ekumeniczne oraz sesje naukowe organizowane przez Papieski Wydział Teologiczny oraz Ewangelikalną Wyższą Szkołę Teologiczną to główne punkty programu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który zaplanowano na 8-15 stycznia we Wrocławiu.
Patronat nad tym wydarzeniem objęli: abp Marian Gołębiewski oraz bp Ryszard Bogusz z Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego, przewodniczący Dolnośląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.
Podczas Mszy św. na rozpoczęcie obchodów w niedzielę 8 stycznia w kościele św. Antoniego, przewodniczący liturgii bp Andrzej Siemieniewski wzywał obecnych do wzmożenia wysiłków na rzecz budowania jedności chrześcijan.
Nawiązując do liturgii słowa i hasła pierwszego dnia obchodów „Przemienieni przez Chrystusa Sługę”, z gorącą zachętą do naśladowania Chrystusa Sługi zwrócił się do obecnych bp Bogusz. ”We wszystkich naszych kościołach tym co łączy jest przede wszystkim tradycja a nie wiara – mówił biskup – Jest naglącą potrzebą powrócenie do źródeł, do Ewangelii. Naśladowanie Chrystusa Sługi jest zadaniem, które staje przed każdym duchownym i świeckim”.
W kolejnych dniach Tygodnia Modlitw zaplanowano modlitwy ekumeniczne we wrocławskich kościołach katolickich, prawosławnych i protestanckich. We wtorek 10 stycznia nabożeństwo ekumeniczne zostanie odprawione w kościele ewangelicko-metodystycznym przy ul. Worcella, w środę w katedrze polsko-katolickiej św. Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej, w czwartek w kościele Chrześcijan Baptystów przy ul. Kłodnickiej, w piątek w kościele ewangelicko-augsburskim przy ul Kazimierza Wielkiego, a w sobotę w Ewangelickim Kościele Pamiątkowym przy ul. Brzóski. Podczas nabożeństwa w piątek 13 stycznia Słowo Boże wygłosi abp Marian Gołębiewski.
Tydzień ekumeniczny zakończy się Koncertem Noworocznym w niedzielę 15 stycznia w Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim.
Szczegółowy plan obchodów tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan na stronie www.radiorodzina.pl/wiadomosci/2028/.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.