Benedykt XVI o „modlitwie arcykapłańskiej”

Na bogactwo „modlitwy arcykapłańskiej” Pana Jezusa w kontekście Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zwrócił dziś (25 stycznia) uwagę Benedykt XVI.

W swojej katechezie, podczas audiencji ogólnej, papież podkreślił, że modlitwa Jezusa jest zrozumiała w swym niezwykłym bogactwie zwłaszcza wówczas, gdy umieszczamy ją na tle żydowskiego święta ekspiacji, Jom Kippur.

TŁUMACZENIE:
„Uwielbienie o jakie Jezus prosi dla siebie samego, jako Najwyższego Kapłana, to wejście w najpełniejsze posłuszeństwo Ojcu, posłuszeństwo, które Go prowadzi do jego pełniejszego synostwa”.

Ojciec Święty zaznaczył, że drugim momentem tej modlitwy jest wstawiennictwo Jezusa za uczniów, którzy byli z Nim. Zaś trzeci akt modlitwy arcykapłańskiej obejmuje wszystkich.

TŁUMACZENIE:

„Centralna prośba modlitwy arcykapłańskiej Jezusa poświęcona swym uczniom wszystkich czasów, to prośba o przyszłą jedność tych, którzy w Niego uwierzą. Taka jedność nie jest wytworem ziemskim. Pochodzi ona wyłącznie z Bożej jedności i dociera do nas od Ojca przez Syna i w Duchu Świętym”.

Benedykt XVI dodał, że jedność przyszłych uczniów, będąc jednością z Jezusem, którego Ojciec posłał na świat, jest także pierwotnym źródłem skuteczności misji chrześcijańskiej w świecie.

TŁUMACZENIE:
„Kościół staje się więc miejscem, w którym trwa nadal misja samego Chrystusa: wyprowadzać „świat” z wyobcowania człowieka względem Boga i względem samego siebie, z grzechu, aby stał się na nowo światem Bożym.”

Na zakończenie papież zachęcił wiernych, by prosili Boga o pomoc w wejściu w pełniejszy sposób w plan, jaki ma względem każdego z nas, o coraz pełniejszą przynależność do Niego oraz zdolność do coraz większej miłości innych, bliskich i dalekich.

„Prośmy Go o łaskę jedności, która domaga się także naszego nawrócenia” - powiedział Benedykt XVI pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej (25 stycznia) audiencji ogólnej. Papież przypomniał o obchodzonym dzisiaj święcie Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła i kończącym się Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. Swoją katechezę Ojciec Święty poświęcił „modlitwie arcykapłańskiej Chrystusa”.

W dzisiejszej audiencji ogólnej uczestniczył abp-nominat, Wacław Depo, metropolita częstochowski, jak również ekumeniczny komitet redakcyjny, który opracował teksty na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Prócz tego obecni byli również pielgrzymi z parafii pw. św. Wawrzyńca z Mieszkowa w arch. poznańskiej i z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski z Wołomina.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BENEDYKT XVI

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
wieczór
10°C Sobota
noc
8°C Sobota
rano
10°C Sobota
dzień
wiecej »