„Duchowe dziedzictwo bł. Bronisława wywodzi się z jego wrażliwości na ludzką biedę” – napisał Ojciec Święty Benedykt XVI z okazji roku jubileuszowego, związanego z setną rocznicą śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza – założyciela zgromadzenia michalitów i michalitek. Uroczystościom inauguracyjnym przewodniczył 30 stycznia w Miejscu Piastowym abp Józef Michalik.
Na początku Eucharystii odczytany został specjalny list od papieża Benedykta XVI. „Duchowe dziedzictwo błogosławionego Bronisława, które znalazło swój zewnętrzny wyraz w dziełach prowadzonych przez męską i żeńską gałąź założonego przez niego Zgromadzenia, wywodzi się z jego wrażliwości na ludzką biedę, z troski o wychowanie dzieci i młodzieży, zwłaszcza z rodzin najuboższych, zaniedbanych moralnie i religijnie” – napisał Ojciec Święty. „Zachęcam serdecznie księży, braci i siostry do ożywienia ducha modlitwy i apostolskiej gorliwości, do odważnego podejmowania waszych zadań na wzór błogosławionego Bronisława oraz do całkowitego zawierzenia Bogu” - dodał.
Przypominając w kazaniu życiorys bł. ks. Bronisława, abp Józef Michalik zwrócił uwagę na pracę jaką on sam i jego rodzice włożyli w jego wychowanie i wykształcenie. – Pracowity kleryk, bardzo gorliwy ksiądz, zaciekawiony nauką. Był proboszczem w kilku parafiach, wszędzie zaznaczył bardzo gorliwie swoją kapłańską obecność. Zawsze był dla ludzi – wspominał metropolita przemyski. Przypomniał, że i młody Bronisław, jako 18-latek, przeżył kryzys wiary, z którego jednak wyszedł zwycięsko.
Abp Michalik zauważył, że ks. Markiewicz zmagał się z myślą nad kapłaństwem diecezjalnym, a zakonnym. Po jakimś czasie wstąpił do salezjanów, a potem w Miejscu Piastowym k. Krosna z całkowitym oddaniem podjął się opieki nad opuszczoną młodzieżą. Ze względu na niemożliwość dostosowania reguły salezjanów do panujących warunków, zdecydował się na powołanie nowego zgromadzenia.
Przewodniczący KEP zwrócił uwagę na konflikt, jaki zrodził się w tym czasie między dwoma świętymi: biskupem Pelczarem a ks. Markiewiczem. Hierarcha, choć pomagał finansowo, przez długi czas nie chciał się zgodzić na erygowanie zgromadzenia. – Biskup niejako staje mu na drodze. Ale święci we właściwy sposób się sprzeczają. Święci kochają Kościół, Boga. Biskup Pelczar domaga się dokładności – mówił abp Michalik.
Zdaniem abpa Michalika, sprawdziły się słowa ks. Markiewicza, że zgadzanie się z wolą Bożą jest najpewniejszym znakiem, że miłujemy Boga i że ta wola przedstawia się w poleceniach przełożonych, choć niekiedy trudno ją zrozumieć i zaakceptować. – Błogosławiony Bronisław zaakceptował, rozwiązał zgromadzenie. Mieli zdjąć strój zakonny i zdjęli, jednak nie odeszli od ks. Markiewicza – opowiadał metropolita przemyski.
Abp Michalik podkreślił, że ta postawa ma wielkie znaczenie dla dzisiejszego Kościoła. – Nam nie grożą zewnętrzne prześladowania. One nie pokonają wiary. Kościołowi i wierze grozi wewnętrzny podział, wewnętrzne, niekiedy źle rozumiane gorliwości, wewnętrzne próby reformy Kościoła – stwierdził. Przypomniał postać Marcina Lutera, który chcąc zreformować Kościół, doprowadził do jego podziału. – Reforma w Kościele odbywa się w jedności, nie w pojedynkę – mówił przywołując myśl Pawła VI.
Zastanawiając się, skąd założyciel michalitów brał siły do działania, abp Michalik, stwierdził, że przede wszystkim z modlitwy. – Bez modlitwy nie podobna prowadzić życia cnotliwego, a bez skupienia nie ma dobrej modlitwy. Przez modlitwę trzeba się oczyszczać, siebie samego pokonywać. Przez modlitwę człowiek idzie do szczytów, sięga po nieskończoność Bożą, i już nie jest sam na tej drodze – mówił przewodniczący KEP, cytując bł. ks. Markiewicza.
Abp Michalik stwierdził, że obecnie żyjemy w ważnych czasach, gdy Europa zdecydowała się na zawiązanie wspólnoty, aby zapobiec wojnom, jednak świat często zapomina, że przyświecały tej idei motywy chrześcijańskie, a założyciel Unii Robert Schuman jest kandydatem na ołtarze.
Przewodniczący KEP zwrócił też uwagę na odmowę Telewizji Trwam miejsca na multipleksie telewizji cyfrowej. – Niedawno mówiło się o imperium ojca Rydzyka, a teraz, że to dziadostwo i nie stać go na utrzymanie – powiedział abp Michalik, stwierdzając, że są to media inne niż powszechne i dlatego niewygodne.
Bł. ks. Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku koło Jarosławia (archidiecezja przemyska). W 1863 r. wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu. We wrześniu 1867 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w Harcie i w katedrze przemyskiej, a potem jako proboszcz w parafii Gać, a następnie w Błażowej. Ukończył też dodatkowe studia z pedagogiki, filozofii i historii na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1882 r. wykładał teologię pastoralną w seminarium duchownym w Przemyślu.
Z czasem ks. Bronisław odkrył w sobie powołanie do życia zakonnego. W listopadzie 1885 r. wyjechał do Włoch i tam wstąpił do salezjanów. W marcu 1887 r. złożył śluby na ręce św. Jana Bosko. Z oddaniem i gorliwością wypełniał powierzane mu zadania. Z powodu surowego trybu życia zachorował na gruźlicę; uważano go za bliskiego śmierci. Udało mu się jednak odzyskać zdrowie. W marcu 1892 r., za pozwoleniem przełożonych, powrócił do Polski i został proboszczem w Miejscu k. Krosna, które jego staraniem przyjęło nazwę Miejsce Piastowe.
Oddał się tutaj pracy z młodzieżą, głównie z ubogimi i sierotami. Otworzył Instytut Wychowawczy, przez który troszczył się o materialną i zawodową przyszłość podopiecznych. W 1897 r. odszedł ze zgromadzenia księży salezjanów i założył Towarzystwo Powściągliwość i Praca, które stało się zalążkiem do stworzenia dwóch nowych zgromadzeń zakonnych: męskiego i żeńskiego. Oba pod opieką św. Michała Archanioła, oparte na duchowości św. Jana Bosko, miały poświęcić się pracy z dziećmi i młodzieżą.
Ks. Markiewicz nie doczekał zatwierdzenia nowych zgromadzeń. Zmarł 29 stycznia 1912 r. Zgromadzenie św. Michała Archanioła zostało erygowane w 1921 r., a Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła w 1928 r.
W 1958 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W 1994 r. papież Jan Paweł II podpisał dekret o heroiczności cnót ks. Bronisława Markiewicza. W 2004 r. Komisja Lekarska zatwierdziła nadzwyczajne uzdrowienie za jego przyczyną. Beatyfikacji dokonał w Warszawie 19 czerwca 2005 r. delegat papieski kard. Józef Glemp.
29 września 2007 r. ordynariusz przemyski abp Józef Michalik podniósł kościół zakonny w Miejscu Piastowym do rangi Sanktuarium Św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.