Rada Stała Konferencji Episkopatu zaprosiła Benedykta XVI do Polski na 2015 r. z sugestią zorganizowania tutaj Światowych Dni Młodzieży. Ponadto metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zaprosił Ojca Świętego do Poznania do udziału w obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski.
List Rady Stałej Episkopatu został podpisany przez przewodniczącego KEP abp Józefa Michalika, jego zastępcę abp. Stanisława Gądeckiego, kardynałów: Stanisława Dziwisza i Kazimierza Nycza oraz pozostałych członków Rady w trakcie obrad 356. zebrania plenarnego Episkopatu, jakie odbyło się w Przemyślu 14 i 15 października ub. r. Biskupi wystosowali zaproszenie do Benedykta XVI, aby przyjechał do Polski w 2015 r. z sugestią zorganizowania tutaj Światowych Dni Młodzieży.
List Rady Stałej KEP został wysłany w ślad za wstępną rozmową, jaką przeprowadził na ten temat kard. Stanisław Dziwisz z Ojcem Świętym oraz watykańskim sekretarzem stanu kard. Tarcisio Bertone podczas papieskiej wizyty w Niemczech we wrześniu ub. r.
O swych planach metropolita krakowski mówił Radiu Watykańskiemu 26 września w Erfurcie, gdzie wraz z oficjalną delegacją władz Małopolski i z grupą pielgrzymów uczestniczył w Mszy odprawianej przez Benedykta XVI.
„Mam nadzieję, że po Rio de Janeiro młodzież świata przyjedzie do Krakowa i spotka się przy wznoszonym właśnie sanktuarium bł. Jana Pawła II” – powiedział papieskiej rozgłośni kard. Dziwisz. Wyznał, że rozmawiał już z Ojcem Świętym w czasie jego pielgrzymki do Niemiec i zaprosił go, by poświęcił sanktuarium Papieża-Polaka. Benedykt XVI miał odpowiedzieć: „Zobaczymy”.
Kard. Dziwisz zastrzegł, że w rozmowie z Ojcem Świętym nie poruszył wówczas jeszcze tematu organizacji Światowych Dni Młodzieży w Polsce.
Podczas obrad Episkopatu, które odbyły się w październiku ub. r. w Przemyślu ustalono, że odrębne pismo skieruje do Ojca Świętego abp Stanisław Gądecki, by zaprosić Benedykta XVI do Poznania na obchody 1050. rocznicy chrztu Polski jaka przypada w 2016 r.
„Zwracam się do Waszej Świątobliwości z pokorną, a jednocześnie bardzo serdeczną prośbą o łaskawe przyjęcie zaproszenia i przybycie do Poznania w 2016 roku z okazji 1050. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu świętego" – napisał niebawem potem w zaproszeniu skierowanym do Benedykta XVI metropolita poznański.
W rozmowie z dziennikarzami w styczniu br. abp Gądecki wyraził nadzieję, że jeśli papież przybyłby do Polski na Światowe Dni Młodzieży, wówczas obchody 1050-lecia chrztu Polski mogłyby się rozpocząć w 2015 roku z jego udziałem w Poznaniu.
Abp Gądecki powiedział też, że przybycie papieża byłoby wydarzeniem tym bardziej radosnym, że przed 50 laty, z uwagi na sprzeciw władz komunistycznych, na obchody milenijne nie mógł przybyć do Polski papież Paweł VI.
Metropolita poznański poinformował, że z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski oprócz uroczystości liturgicznych, w których mógłby wziąć udział Benedykt XVI, odbędzie się wystawa Expo Christianitatis, przypominająca początki chrześcijaństwa w Polsce, powstanie pomnik upamiętniający Chrzest Polski i zostaną przygotowane specjalne programy katechetyczne i pomoce multimedialne przypominające młodym pokoleniom o wydarzeniach sprzed tysiąca lat.
W styczniu br. krakowscy radni zdecydowanie poparli starania kard. Dziwisza dotyczące organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2015 r. w Krakowie. Rezolucja w tej sprawie, została przyjęta 25 stycznia podczas sesji Rady Miasta.
Zdaniem radnych wydarzenie to może mieć dwa ważne wymiary. Pierwszy związany jest z religijnym spotkaniem młodych katolików z całego świata i okazją do pogłębienia wiary. Spotkanie zbiegłoby się to także z 10. rocznicą śmierci bł. Jana Pawła II. Według nich to także doskonały sposób na przypomnienie szczególnych związków Krakowa z osobą Karola Wojtyły.
Drugi wymiar to szansa na wzmocnienie pozycji Krakowa jako jednego ze światowych centrów turystyki pielgrzymkowej, okazja na rozpropagowanie innych miejsc pielgrzymkowych w Krakowie, jak Sanktuarium Miłosierdzia Bożego czy budowane Centrum Jana Pawła II.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.