Reklama

MSW: Prawie 3 tys. wniosków o abolicję

Od początku roku wnioski o zalegalizowanie pobytu w Polsce złożyło blisko 3 tys. cudzoziemców; w większości to obywatele Wietnamu, Ukrainy i Armenii, ale także Chińczycy, Rosjanie czy Białorusini - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Reklama

Według Urzędu ds. Cudzoziemców najwięcej wniosków o abolicję wpłynęło do wojewody mazowieckiego - ponad 2,2 tys. W woj. łódzkim zarejestrowano 148 wniosków, dolnośląskim - 65, lubelskim - 64, śląskim - 55.

O zalegalizowanie pobytu ubiega się najwięcej obywateli Wietnamu - 1 029 wniosków, a także Ukrainy - 741, Armenii - 379, Chin - 110 oraz Rosji - 80, Indii - 52 i Białorusi - 50.

Jak przypomniała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, w urzędach wojewódzkich i na ich stronach internetowych można uzyskać szczegółowe informacje na temat abolicji. Na stronie internetowej MSW znajduje się poradnik w czterech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej, wietnamskiej i ukraińskiej. Cudzoziemcy mogą dowiedzieć się więcej na ten temat, także dzwoniąc na infolinię uruchomioną przez Urząd do Spraw Cudzoziemców (00 48 22 60 175 25) lub pisząc na adres abolicja@udsc.gov.pl.

"Każdego dnia pracownicy infolinii pomagają ponad kilkudziesięciu cudzoziemcom. Najczęściej osoby dzwoniące pytają o to, czy mogą ubiegać się o abolicję, jakie dokumenty są wymagane, czy brak ważnego dokumentu podróży uniemożliwi im ubieganie się o abolicję, gdzie i kiedy można złożyć wniosek, jakie są opłaty itp. Tylko w pierwszych dniach stycznia, każdego dnia, z infolinii korzystało nawet 80 osób. Aktualnie dzwoni średnio ok. 40 osób dziennie. Wszystkie odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć na stronie www.abolicja.gov.pl. Informacje dostępne są także w językach: angielskim, rosyjskim, wietnamskim" - podkreśliła Woźniak.

Przypomniała, że w kampanii informacyjnej na temat abolicji od samego początku biorą udział organizacje pozarządowe. Fundacja "Ocalenie" przeprowadziła dotąd kilkanaście spotkań w ośrodkach dla uchodźców oraz z osobami mieszkającymi poza ośrodkami. Wzięły w nich udział osoby narodowości m.in. czeczeńskiej, gruzińskiej, białoruskiej, ormiańskiej, algierskiej czy libijskiej. Pracownicy fundacji, będący obywatelami Czeczenii, Algierii i Gruzji, cały czas pomagają cudzoziemcom składać do wojewodów wnioski o abolicję.

Także Polska Akcja Humanitarna pomaga cudzoziemcom chcącym skorzystać z abolicji w wypełnianiu wniosków o legalizację pobytu. Wolontariusze PAH-u zapraszają do biur znajdujących się na terenie Warszawy, Krakowa i Torunia - od poniedziałku do piątku, w godz. 9-17. Informacje są udzielane m.in. w języku polskim, rosyjskim i angielskim.

Cudzoziemcy mogą ubiegać się o zalegalizowanie swojego pobytu do 2 lipca br. Aby skorzystać z abolicji powinni wystąpić do wojewody bądź szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców o zezwolenie na zamieszkanie na czas określony. Abolicja jest udzielana na 2 lata. W tym czasie cudzoziemiec może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez zezwolenia oraz prawnie uregulować swój dalszy pobyt w Polsce.

Ustawa, na mocy której cudzoziemcy nielegalnie przebywający w Polsce mogą starać się o legalizację pobytu, weszła w życie 1 stycznia. Wnioski składa się w urzędach wojewódzkich. Procedura rozpatrywania i wydawania decyzji trwa od 45 do 60 dni. Wymagane dokumenty to: formularz wniosku, cztery aktualne zdjęcia, ważny dokument podróży oraz potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej. Na miejscu w urzędach dyżurują funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy pobierają odciski linii papilarnych od cudzoziemców, aby sprawdzić, czy nie figurują oni w kartotekach kryminalnych i rejestrach osób poszukiwanych.

O abolicję mogą ubiegać się cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 r. Cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium Polski, skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 r. Abolicja obejmie także tych, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Niedziela
rano
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
-1°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama