Szefowie resortów rolnictwa Polski, Litwy, Łotwy oraz przedstawiciel Estonii skrytykowali w czwartek w Augustowie (Podlaskie) założenia Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020. Domagają się uczciwych i solidarnych zasad dla wszystkich krajów Unii.
W dwudniowym spotkaniu wzięli udział ministrowie resortów rolnictwa Polski, Litwy i Łotwy oraz przedstawiciel ministerstwa rolnictwa Estonii. Rozmowy dotyczyły reformy Wspólnej Polityki Rolnej: zmiany systemu dopłat bezpośrednich po 2013 r., kwestii rozwoju obszarów wiejskich oraz organizacji rynków rolnych do 2020 r.
Polski minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział podczas konferencji prasowej, że propozycje Komisji Europejskiej dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej są "mało reformatorskie i mało odważne". Jego zdaniem propozycje te nie prowadzą do wyrównania poziomów dopłat, zatem zakłócą konkurencyjność.
Według Sawickiego zaproponowane zmiany nie prowadzą również do uproszczenia zasad przyznawania środków dla rolników i spowodują większą biurokrację.
Ministrowie Łotwy i Litwy: Laimdota Straujuma i Kazys Starkeviczius zwrócili uwagę na zbyt duże różnice w dopłatach bezpośrednich dla rolników. W ich krajach są one na poziomie 140 euro za hektar, a w niektórych krajach, np. Grecji sięgają 500 euro/ha.
Ministrowie nie zgadzają się na unijne propozycje dotyczące tzw. zazielenienia, które ma polegać na wyłączeniu 7 proc. użytków rolnych w gospodarstwie i przeznaczeniu ich m.in. pod trwałe użytki zielone.
Według Sawickiego na rolników nakłada się dodatkowe obowiązki, bez dodatkowych środków.
"Zazielenienie" ma być realizowane we wszystkich państwach na podobnym poziomie, ale przy zróżnicowanym poziomie finansowania. Rekompensaty za wyłączenie gruntów spod uprawy mają stanowić 30 proc. krajowej puli środków (koperty) przeznaczonej na dopłaty bezpośrednie. Ponieważ są one zróżnicowane, to w krajach, gdzie są wyższe, rekompensaty będą także większe.
"W kwestii zazielenienia będziemy wspólnie zabiegać, by proponowane 30 procent wyłączenia środków nie dotyczyło kopert narodowych, a dotyczyło koperty europejskiej i żeby płatności za zazielenienie były naliczane dla wszystkich państw według jednakowych, obiektywnych kryteriów" - powiedział Sawicki.
W komunikacie prasowym uczestnicy spotkania podkreślili zbieżne postrzeganie przez cztery kraje europejskiej polityki rolnej i wyrównania warunków wsparcia rolników poprzez uproszczoną Wspólną Politykę Rolną.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.