71. rocznica założenia krakowskiego getta

Na kilkunastu słupach ogłoszeniowych w Krakowie zawisły plakaty z fragmentem wspomnień Stelli Mueller-Madej, w którym opisała ona krakowskie getto. W ten sposób Muzeum Galicja chce przypomnieć o 71. rocznicy utworzenia przez Niemców w Krakowie zamkniętej dzielnicy dla Żydów.

Getto zostało powołane zarządzeniem gubernatora dystryktu krakowskiego dr Otto Wachtera z 3 marca 1941 r. Na terenie między Wisłą, Rynkiem Podgórskim, Krzemionkami i torami kolejowymi Kraków-Płaszów znalazło się ok. 18 tys. Żydów z całego Krakowa. Tylko niektórym z nich udało się przeżyć wojnę.

11-letnia Stella Mueller trafiła z rodziną do getta tuż po jego utworzeniu. "Do getta przybywa coraz więcej ludzi. Przywożą ich podobno z mniejszych gett, które likwidują w okolicznych miasteczkach. Ludzie ci opowiadają historie nie do uwierzenia, Mówią, że Niemcy mordują, biją, strzelają do dzieci i starców. Nie możemy w to uwierzyć, a oni tylko kiwają głowami" - wspominała w książce "Dziewczynka z listy Schindlera". Jej słowa zostały przywołane na plakatach w języku polskim i angielskim.

Muzeum Galicja po raz kolejny przypomina krakowianom o rocznicy utworzenia getta. Przed rokiem w nocy z 2 na 3 marca na drzwiach kamienic na Kazimierzu pojawiły się kartki w formie nekrologu z imionami i krótką opowieścią o losach osób, które tam kiedyś mieszkały. "Jesteśmy muzeum żydowskim. Nam historia krakowskiego Kazimierza jest szczególnie bliska. Chcemy o niej przypominać i uczcić pamięć tych, którzy przeszli tragedię, i tych, którzy zginęli" - powiedziała PAP Natalia Oleksy z Muzeum Galicja.

W sobotę aktorzy teatru Barakah i wolontariusze będą na ulicach Krakowa na głos odczytywać wspomnienia mieszkańców getta m.in. u zbiegu Rynku Głównego i Brackiej, na ul. Szerokiej przed Starą Synagogą i na Rynku Podgórskim.

Muzeum Galicja zaprasza też na fotospacer, którego uczestnicy będą mogli zwiedzić dawne tereny getta z przewodnikiem. O godz. 17.00 w Muzeum odbędzie się wykład "Dzieciństwo za murami getta - o sytuacji dzieci w getcie krakowskim", a wieczorem na murach budynków przy ul. Brackiej i na pl. Nowym wyświetlone zostaną wiersze wyróżnione w konkursie "Mury, które dzielą. Mury, które łączą", zorganizowanym przez muzeum i portal Emultipoetry.eu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  wiecej »