Zaczyna się kolejna nagonka na Kościół

Nie obawiam się żadnych komisji lecz tego, że chodzi o kolejną nagonkę na Kościół – tak mec. Krzysztof Wąsowski skomentował dla KAI złożenie przez Ruch Palikota wniosku do Marszałek Sejmu o powołanie komisji nadzwyczajnej ds. Komisji Majątkowej. Mec. Wąsowski był współprzewodniczącym tej Komisji ze strony Kościoła.

„Oczywiście, nie przyjmuję tego z zadowoleniem bo wyczuwam, że nie chodzi tu o rzetelne zbadanie prac Komisji Majątkowej lecz kolejny atak na Kościół katolicki w Polsce” – zaznaczył prawnik.

Wąsowski przypomniał, że jak dotąd nie ma żadnego orzeczenia sądowego mówiącego o błędach Komisji Majątkowej, w tym członków ze strony kościelnej. Obecnie istnieje jedno orzeczenie dotyczące nierzetelności rzeczoznawcy majątkowego (który nie był członkiem Komisji), który się do tego przyznał i dobrowolnie poddał się karze.

Mecenas zwrócił uwagę, że dotychczasowe postępowania w sprawie nieprawidłowości orzeczeń Komisji prokuratura umarzała. Dotyczy to mocno nagłaśnianej sprawy gruntu w Białołęce, który to przypadek, według mediów, miał stanowić najpoważniejszy dowód nieprawidłowych działań Komisji – zaznaczył Wąsowski. Przypomniał, że w tej właśnie, sprawie, także on sam był podejrzanym.

„Kolejne pojawiające się zarzuty, np. w sprawie Gliwic, są dokładnie tej samej natury, jak te, które umorzyła prokuratura w Warszawie” – ocenia prawnik wyrażając zdziwienie z powodu „dziwnego uporu” tych, którzy wciąż kierują zarzuty wobec Komisji.

„Jako osoba, która przeżyła kilka postępowań, prowadzonych także już po zakończeniu prac Komisji, jestem bardzo zainteresowany tym, żeby upublicznić wszystkie jej akta, bo my naprawdę nie mamy się czego wstydzić” – zadeklarował mec. Wąsowski. Dodał, że strona kościelna starała się działać rzetelnie i prawidłowo, dlatego jest w stanie obronić się przed wszelkimi zarzutami.

„Nie boję się żadnych komisji pod warunkiem, że będzie to merytoryczna dyskusja a nie nagonka na Kościół – podkreślił b. współprzewodniczący Komisji Majątkowej. – Jeśli będzie merytoryczna dyskusja, to jesteśmy w stanie rozmawiać absolutnie o wszystkim, a jeśli czysto propagandowa nagonka na Kościół, to jest to niepokojące” – dodał.

Zdaniem Wąsowskiego opinia publiczna ma jednostronny obraz Komisji, którą przedstawia się jako „coś przestępczego”. Prawnik dodał, że nie ma wpływu na to, co się o Komisji mówi, ponieważ „każdy poseł rozstrzyga o tym w swoim sumieniu”.

Ruch Palikota złożył dzisiaj wniosek do Marszałek Sejmu o powołanie komisji nadzwyczajnej ds. Komisji Majątkowej. Jak powiedział poseł Roman Kotliński w mediach czy Sejmie mówi się o aferach na 10 czy 20 mln zł, a w tym przypadku mówimy o 65 mld zł, na które Skarb Państwa został uszczuplony w wyniku działania Komisji Majątkowej.

Poseł wyjaśnił, że przez 20 lat Komisja przekazywała „nasz wspólny majątek” bez nadzoru, wielokrotnie z naruszeniem prawa.

Jego zdaniem wielu gruntów i budynków przekazanych Kościołowi „nie ujawniono”, a w Komisji Majątkowej panował „ogromny rozgardiasz”. - Tak ogromne pieniądze jeszcze nie były w tak haniebny sposób traktowane przez państwo, z taką nonszalancją” - mówił poseł Ruchu Palikota.

Zapewnił, że inicjatywa o powołaniu komisji nadzwyczajnej nie jest PR-em ze strony Ruchu Palikota. Poinformował, że PO częściowo wyraża poparcie dla tego wniosku, choćby ze strony poseł Julii Pitery. „Mamy realne szanse na to, że ta komisja ds. Komisji Majątkowej powstanie” - zaznaczył. Jak dodał, będzie to ewenement, naprawdę „megademaskatorskie” podjęcie na nowo tematu.

Komisja Majątkowa – powołana w 1990 r. do rewindykacji bezprawnie zagarniętych dóbr kościelnych – przekazała – według przygotowanego przez MSWiA sprawozdania - kościelnym osobom prawnym 65,5 tys. hektarów ziemi, 490 budynków oraz rekompensatę w wysokości 143 mln 534 tys. zł. - co stanowi zaledwie cześć zabranego majątku. Komuniści zabrali Kościołowi katolickiemu około 155 tys. ha ziemi oraz ponad 4 tys. budynków.

W październiku 2010 r. rząd przygotował nowelizację ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego przewidującą likwidację Komisji Majątkowej. Nowelizacja została przyjęta przez Sejm 16 grudnia, stanowiąc, że 1 marca 2011 r. komisja zostanie zniesiona.

Od momentu rozwiązania Komisji wszelkie nierozwiązane przez nią sprawy mogły być w terminie 6 miesięcy kierowane do sądów powszechnych. Jednak zaledwie około 30 z 216 podmiotów kościelnych, w których sprawach nie zakończono postępowania regulacyjnego, takie pozwy złożyło.

«« | « | 1 | » | »»
 • Tadeusz
  03.03.2012 10:52
  Może by tak Kościół w Polsce przestał większość swoich sił angażować w odzyskiwanie majątków i zdobywanie pieniędzy. Czasami mam wrażenie że tylko to jest misją Kościoła Polskiego. Wiem ze zabrana własność powinna wrócić do właścicieli ale potrzebne są właściwe proporcje. A gdzie głoszenie Ewangelii ??? Biskupi i księża angażują się w działania mające zdobywać pieniądze a nie wiernych, przy okazji się ośmieszają. Ciągle tylko o pieniądzach mówią, latają z kropidłem i byle co święcą za odpowiednią kasę, sklepy, domy towarowe itp. Gdy w moim mieście biskup święcił nowe centrum handlowe to wszyscy się z niego nabijali bo w tym centrum był seks shop i wyszło na to że poświęcił również ten sklep. Ale za darmo tego nie zrobił a właściciele mieli reklamę a wszyscy ubaw gdy czytali o tym w gazetach.
 • Malina-m3
  04.03.2012 18:13
  Niestety, ale RPP po prostu się ośmiesza... Nie brakuje pieniędzy na finansowanie in vitro, a brakuje na zwrócenie Kościołowi tego, co zostało ukradzione? Ideologia ważniejsza od elementarnej sprawiedliwości?
 • Obywatel
  05.03.2012 10:00
  Wcale się nie dziwię panu mecenasowi, że tak się wypowiada. Jako prawnik i wiceprzewodniczący Komisji Majątkowej jest doskonale zorientowany w tym, co tam się działo. Jemu też przez lata nie przeszkadzał totalny bałagan w dokumentach i nadużycia, które wychodzą na światło dzienne, nie mówiąc o tych, które dopiero wyjdą. Na jego miejscu też bym się bronił w taki sposób i w myśl zasady, że najlepszą obroną jest atak.
 • Marcin
  15.03.2012 20:50
  Nagonka trwa i jak widać po plusach na forum, nawet tutaj goszczą bojownicy Janusza
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  11°C Niedziela
  rano
  15°C Niedziela
  dzień
  17°C Niedziela
  wieczór
  15°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »