Zlikwidują Fundusz, uderzą w misjonarzy

Bp Mazur apeluje do posłów o utrzymanie ubezpieczeń dla nich

Ordynariusz ełcki, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji apeluje o nielikwidowanie ubezpieczeń 2170 polskich misjonarzy. W liście do posłów na Sejm stwierdził, że takie będą skutki likwidacji Funduszu Kościelnego. "Pozbawienie zwrotu kosztów z tytułu ubezpieczenia będzie powrotem do niechlubnych praktyk z okresu PRL-u, kiedy duchowni i osoby związane z Kościołem, jako obywatele drugiej kategorii, byli marginalizowani i skazywani na samotne borykanie się z problemami natury medyczno-socjalnej" - stwierdza bp Mazur.

Biskup Mazur zwraca uwagę parlamentarzystów, że polscy misjonarze i misjonarki poza działalnością ewangelizacyjną, prowadzą również misję cywilizacyjną: edukacyjną, medyczną i charytatywno-humanitarną. Ci właśnie polscy misjonarze, jak stwierdza biskup, są ambasadorami polskości w 94 krajach świata.

"W wyniku zniesienia Funduszu Kościelnego zostanie im odebrane to najbardziej elementarne świadczenie, dzięki któremu mogą podejmować leczenie w kraju. Czy tak się stanie - zależy od Was, Szanowni Posłowie, Panie i Panowie. Proszę Was, nie pozwólcie, by pozbawiono podstawowej ochrony tych pracujących z pełnym poświęceniem dla Boga i bliźniego" - apeluje biskup.

Publikujemy za KAI treść apelu bp Jerzego Mazura:

Apel Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji
w sprawie projektu zniesienia Funduszu Kościelnego

Szanowne Panie Posłanki i Panowie Posłowie!

Jako Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji pragnę wyrazić ubolewanie i niepokój, z powodu planów Rządu mających na celu tzw. „usamodzielnienie" opłat ubezpieczeniowych za księży i siostry zakonne przez Kościół! Apeluję do Was o podjęcie decyzji, które wezmą w obronę misjonarzy i misjonarki uznawanych za autentycznych ambasadorów polskości w krajach misyjnych!

Pragnę zauważyć, że proponowana zmiana uderzy przede wszystkim w 2170 polskich misjonarzy i misjonarek, pracujących w Afryce, Ameryce Południowej, Azji i Oceanii. Prowadzą oni - oprócz działalności ewangelizacyjnej - także misję cywilizacyjną: edukacyjną, medyczną i charytatywno-humanitarną. To dzięki ich pracy i poświęceniu, a także ogromnej ofiarności katolickiego społeczeństwa, obok stacji misyjnych działają szkoły i szpitale, ochronki i przychodnie lekarskie, apteki, domy opieki, leprozoria. To dzięki misjonarzom w dzielnicach nędzy wielkich miast dzieci ulicy znajdują w schroniskach oparcie, pomoc i atmosferę rodzinnego domu. To dzięki pracy i ofiarnemu działaniu wszystkich misjonarzy i misjonarek, słowo „Polska” jest znane w afrykańskim buszu i w wysokich Andach, a biel i czerwień polskiej flagi - to kolory nadziei dla tysięcy najuboższych tego świata.

Państwo polskie wspiera misjonarzy, tych, którzy są autentycznymi ambasadorami polskości, właśnie możliwością opłacania symbolicznej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tzw. Funduszu Kościelnego. Czy trzeba koniecznie odebrać to świadczenie jako „przywilej" - tym, którzy sławią nasz naród w 94 krajach świata. W wyniku zniesienia Funduszu Kościelnego zostanie im odebrane to najbardziej elementarne świadczenie, dzięki któremu mogą podejmować leczenie w kraju. Czy tak się stanie - zależy od Was, Szanowni Posłowie, Panie i Panowie. Proszę Was, nie pozwólcie, by pozbawiono podstawowej ochrony tych pracujących z pełnym poświęceniem dla Boga i bliźniego. Pozbawienie zwrotu kosztów z tytułu ubezpieczenia będzie powrotem do niechlubnych praktyk z okresu PRL-u, kiedy duchowni i osoby związane z Kościołem, jako obywatele drugiej kategorii, byli marginalizowani i skazywani na samotne borykanie się z problemami natury medyczno-socjalnej.

Pozostaje mi wyrazić wiarę w poczucie sprawiedliwości Pań Posłanek i Panów Posłów

Bp Jerzy Mazur SVD
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji

Warszawa, 2 marca 2012

«« | « | 1 | » | »»
 • KaeL
  03.03.2012 13:45
  Naprawde polscy misjonarze pracuja na misjach, zeby zeby inne kraje slyszaly o Polsce?
  Do tej pory wydawao mi sie, ze glownym celem misji jest gloszenie Ewangelii, ktora jest ponadpanstwowa i nawracanie na wiare katolicka, ktora tez nie zna "Greka ani Zyda".

  Czy kazdy misjonarz chodzi z polska flaga?

  Misjonarze pracuja w sluzbie Kosciola i to zadaniem wspolnoty Kosciola jest ich wspieranie.
  Panstwa naprawde nie ma takiego obowiazku. Co najwyzej moze miec dobra wole.
 • Scott
  03.03.2012 16:46
  I od razu pojawia się młodzieżówka PO... Ale oni mają wyczucie...
 • Tadeusz
  07.03.2012 09:44
  Nie rozumiem tych żalów biskupa. Niech składki za misjonarzy płaci ta wspólnota religijna , która misjonarzy wysyła. To wyznawcy należący do danej wspólnoty powinni utrzymywać swoją wspólnotę a nie państwo. Fundusz Kościelny powinien być zlikwidowany a Kościół powinien skierować sprawy do sądów za niezwrócony do tej pory majątek kościelny zagrabiony w czasach komunistycznych. Wtedy nie będzie będzie można nic złego zarzucić Kościołowi w sprawie finansów. Wrogom Kościoła wytrąci się w ten sposób argument finansowy i nie będą mogli w tej sprawie już Kościoła atakować.
 • CELA
  11.03.2012 13:56
  Kościół to jest największa firma w Polsce i nie może pła za swoich Misjonarzy? wstyd że kler nie opłaca za swoich kolegów z firmy ubezpieczeń!,mniej przeżerajcie ,skromniej mieszkajcie nie pławcie się w luksusach,to wszystkim starczy na ubezpieczenie .To są wasi bracia po fachu musicie im pomóc a nie żerować na naszych pieniądzach.Wołacie z ambony potrzebującym musimy pomagać a komu wy pomogliście jak nie chcecie pomóc swoim kolegom po fachu byście się WSTYDZILI. Wy jesteście tak obrzydliwie pazerni że wszyscy macie grzech za okradanie nas polaków
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  wiecej »