MAK zaprasza ekspertów z zagranicy!

Niestety nie w sprawie katastrofy smoleńskiej...

MAK zaprosił ekspertów z zagranicy, żeby razem z Rosjanami zbadali wypadek samolotu ATR, który rozbił się w poniedziałek na Syberii. Sprawą wraz z Rosjanami zajmą się specjaliści z Francji, Kanady i Wielkiej Brytanii. „To, co było niemożliwe po katastrofie 10 kwietnia 2010 r., stało się możliwe w poniedziałek” – komentuje to „Rzeczpospolita”.

Jest to tym bardziej zaskakujące, że w wypadku na Syberii zginęli wyłącznie obywatele Rosji.

MAK tłumaczy to faktem, że zaproszono specjalistów z krajów, które były producentami maszyny. Natomiast – jak tłumaczą – rozbity pod Smoleńskiem tupolew był wyprodukowany w ZSRR.

Zaproszenie specjalistów ma potwierdzić rosyjski profesjonalizm. Ironizuje na ten temat znany rosyjski publicysta Dmitrij Babicz: – W przypadku Tu-154 z pewnością nie było lepszych specjalistów niż rosyjscy i polscy, a sprawa z politycznego punktu widzenia była bardzo delikatna. Jeśli zaś chodzi o samolot, który rozbił się pod Tiumenią, jest też wyraźna chęć wykazania, że nasze „święte krowy”, jakimi są nasze linie lotnicze, są w ogóle niewinne. Mają tego dowieść zagraniczni eksperci – powiedział dla „Rzeczpospolitej”.

Wyjaśnienia MAK podważa Antoni Macierewicz, szef zespołu parlamentarnego badającego katastrofę. Zwraca uwagę na fakt, że w tupolewie całą awionikę i inne elementy wyprodukowali Amerykanie, a jednak Rosjanie nie zwrócili się do USA o pomoc.

Mec. Pszczółkowski, pełnomocnik m.in. Jarosława Kaczyńskiego w postępowaniu smoleńskim, zauważa: „Rosjanie pokazują, że o interesy własnych obywateli potrafią dbać. Mniejsze mam natomiast pretensje do MAK, a znacznie większe do władz polskich, które nie skorzystały z pomocy międzynarodowej w sprawie śmierci swoich obywateli, w tym głowy państwa”.

«« | « | 1 | » | »»
 • gulaj
  03.04.2012 10:29
  Ten samolot nie rozpadł się w drobny mak jak TU 154M. Dlaczego jest taka różnica?? Bo na tupolewa zapolowano.
 • Maluczki
  03.04.2012 13:02
  Nie rozleciał się w drobny mak? Niemożliwe? A walnął przecież w twardą ziemię. Widocznie błoto jest twardsze od twardej ziemi.
 • Tomek
  03.04.2012 13:59
  Rosja liczy się z krajami, które same się szanują.
  Tymczasem w czasie, gdy dowody w sprawie smoleńskiej były z premedytacją niszczone, rząd PO-lski po stać było jedynie na entuzjastyczne wyrazy uwielbienia i zaufania do Rosji.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  -4°C Poniedziałek
  rano
  -2°C Poniedziałek
  dzień
  -1°C Poniedziałek
  wieczór
  -3°C Wtorek
  noc
  wiecej »