Kolejna kontrowersyjna inicjatywa związana ze Stalinem

Gubernator obwodu wołgogradzkiego Siergiej Bożenow zaproponował ustawienie w Wołgogradzie (d. Stalingradzie) popiersi Józefa Stalina oraz przywódców innych państw koalicji antyhitlerowskiej - Franklina D. Roosevelta, Winstona Churchilla i Charlesa de Gaulle'a.

W ten sposób gubernator chce uczcić 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, która przypada w 2015 roku. Bożenow pragnie, aby obok stanęły także pomniki współczesnych liderów Rosji, USA, Wielkiej Brytanii i Francji.

"Projekt ten pozwoli nam zbudować podstawy patriotycznego wychowania i ideologii, czego obecnie, niestety, nie mamy" - oznajmił wołgogradzki gubernator, którego w czwartek cytuje dziennik "Wiedomosti".

Gazeta podkreśla, że propozycja Bożenowa wywołuje zdumienie. "Nie jest jasne, dlaczego nie chce on postawić pomników pierwszym osobistościom Polski, która w 1944 roku wystawiła na polu walki czwartą pod względem liczebności armię, lub przywódcy jugosłowiańskich partyzantów Josipowi Broz Tito" - konstatują "Wiedomosti".

"Jest dziwne, że lider regionu, na terenie którego znajduje się słynny monument Matka Ojczyzna Wzywa i funkcjonuje wiele muzeów bitwy stalingradzkiej, nie widzi w nich podstaw do patriotycznego wychowania" - dodaje moskiewski dziennik.

Według "Wiedomosti" "wygląda na to, że wystąpienie gubernatora odzwierciedla opinię części rodzimego establishmentu, uważającego, iż kształtowanie patriotyzmu i państwowej ideologii jest niemożliwe bez popiersi Stalina i propagowania jego +osiągnięć+".

"Dla obecnych urzędników korzystne jest podtrzymywanie pozostałości stalinowskiej epoki: dominacji państwa nad jednostką, wszechwładzy biurokracji i represyjności organów" - zauważa gazeta.

To już druga w Rosji w ostatnich dniach kontrowersyjna inicjatywa związana ze Stalinem. Niedawno do sklepów w Moskwie trafiły zeszyty szkolne z wizerunkiem tyrana na okładce. Są one sprzedawane w ramach serii "Wielkie nazwiska Rosji". Stołeczne władze potępiły tę inicjatywę, ale przyznały, że są bezsilne.

Zeszyty zostały wydrukowane na Ukrainie na zamówienie wydawnictwa Alt. Są oferowane w zestawach po pięć sztuk. Razem ze Stalinem, przedstawionym w galowym mundurze ze wszystkimi orderami, sprzedawani są: caryca Katarzyna II, ojciec radzieckiej kosmonautyki Siergiej Korolow, dowódca wojskowy uważany za architekta zwycięstwa nad wojskami Napoleona w 1812 roku Michaił Kutuzow i kompozytor Siergiej Rachmaninow.

Na przedostatniej stronie zeszytu ze Stalinem prezentowana jest jego sylwetka, ilustrowana kilkoma fotografiami z różnego okresu. Autorzy przypominają o stalinowskich represjach, a nawet określają je mianem terroru. Jednocześnie podkreślają, że przy Stalinie narodził się wielki przemysł, a radziecka armia stała się jedną z najsilniejszych w świecie, dzięki czemu ZSRR odparł agresję III Rzeszy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, ROSJA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  5°C Sobota
  noc
  2°C Sobota
  rano
  9°C Sobota
  dzień
  10°C Sobota
  wieczór
  wiecej »